Oświetlenie szynowe nie jest nowym rozwiązaniem – jego idea jest prosta: chodzi o zasilanie szeregu źródeł światła z jednego punktu energetycznego. Dziś jednak zastosowanie oświetlenia szynowego jest coraz szersze, co wynika z nieco innego podejścia do jego idei.

Data dodania: 2016-04-25

Wyświetleń: 681

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Oświetlenie szynowe – czym jest i gdzie je stosować?

Jak zmieniało się podejście do oświetlenia szynowego?

Dawniej oświetlenie szynowe było doceniane przede wszystkim za wygodę – oto można było kilka źródeł światła podłączyć do zasilania bez tworzenia kolejnych punktów energetycznych. Temu właśnie służyła szyna – stworzeniu ciągu źródeł światła. Było to niezastąpione rozwiązanie w czasie modernizacji oświetlenia w starym budownictwie, gdzie puszki montażowe i gniazdka elektryczne rozmieszczone były w różnych miejscach, ale zwykle w niewielkiej ilości. Poza tym zmieniały się też źródła światła – zamiast dookolnych żarówek, zaczęto stosować nieco bardziej kierunkowe żarówki halogenowe. Dziś LED-y dają nieograniczone możliwości, ale oświetlenie szynowe nie jest już tylko rozwiązaniem wdrażanym dla wygody – coraz częściej docenia się jego potencjał dekoracyjny.

Gdzie zastosować oświetlenie szynowe?

  • Zgodnie z podstawową ideą, nadal stosuje się je w starym budownictwie. Nawet jeśli wygoda nie jest dziś najważniejszym wyznacznikiem kierunku prowadzenia prac instalatorskich, to bez wątpienia ma duże znaczenie, a możliwość zastosowania oświetlenia szynowego wpływa na redukcję kosztów instalacji.
  • Oświetlenie szynowe, a zwłaszcza wyposażone w nowoczesne źródła światła LED, stosuje się jako jeden z rodzajów oświetlenia architektonicznego. Szyna w prosty i elegancki sposób daje możliwość stworzenia linii świetlnej o ustalonych parametrach użytkowych i dekoracyjnych.
  • Ważnym zastosowaniem oświetlenia szynowego są ciągi komunikacyjne i inne miejsca wymagające doświetlenia, ale mające nieregularny kształt. Ważną cechą systemów oświetlenia szynowego jest bowiem fakt, że w większości przypadków można dowolnie skierować źródło światła – zasilane są więc wszystkie z jednego punktu energetycznego, ale kierunek świecenia można w dużym stopniu dostosowywać do indywidualnych potrzeb inwestora.

Jakie źródła światła do oświetlenia szynowego?

Popularne były i są żarówki halogenowe, jednak mają one swoje wady – grzeją się, nie są szczególnie energooszczędne, a często ich montaż wiąże się z pewnymi utrudnieniami. Technicznie rzecz biorąc, ich zastosowanie nie jest jednak błędem, ale ponieważ w większość opraw halogenów można już zamontować dziś lampy LED, warto to w wielu przypadkach zrobić. Oczywiście w systemach szynowych tworzonych od zera, można od razu zastosować dedykowane oprawki wraz z lampami LED-owymi. Dobór rodzaju źródła światła zależy od zastosowania systemu oświetleniowego, pożądanej charakterystyki energetycznej oraz miejsca montażu – wszystkie te czynniki należy zawsze rozważyć indywidualnie, aby dobrać takie źródła światła, które w konkretnym systemie oświetlenia szynowego sprawdzą się najlepiej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena