W zestawieniu z kinkietami pracującymi z typowymi źródłami światła, a więc żarówkami lub świetlówkami, te LED-owe charakteryzują się bardziej kierunkowym snopem światła (choć zależne jest to oczywiście od zainstalowanej oprawy LED). To oznacza, że wybór kinkietu musi być podyktowany po pierwsze względami funkcjonalnymi, a po drugie estetycznymi. W ofertach wielu producentów znajdują się bowiem produkty skojarzone przede wszystkim z jedną z tych funkcji. Jeśli kierunek padania światła ustalony jest z góry w dół, wówczas kinkiet taki doskonale oświetli ścianę lub podłogę (w zależności od kierunku padania światła), natomiast w niektórych modelach montowane są słabsze źródła światła, a jego promienie służą tylko do podkreślenia ozdobnego konturu lub rysunku na kinkiecie. W ten sposób tworzy się delikatnie rozpraszający mrok świetlny obraz.
Kinkiety wewnętrzne
Kinkiety wewnętrzne z zasłoniętym lub odsłoniętym źródłem światła są elementem wystroju często stosowanym w przedpokojach czy sypialniach, ale ze względu na różnorodność aranżacji doskonale sprawdzają się także w bardziej innowacyjnych zastosowaniach, a więc na przykład w kuchniach czy romantycznych łazienkach.
Przy wyborze kinkietów wewnętrznych ważny jest oczywiście ich wygląd, bo to właśnie ta cecha w głównej mierze decyduje o przydatności danego wyrobu w konkretnym wnętrzu, ale nie można zapominać także o jakości światła. Lampy LED to technologia wciąż nie tak tania, jak się może wydawać po przejrzeniu gazetek reklamowych z hipermarketów. Wysokiej jakości lampy LED emitujące wiązkę światła o wysokiej jasności i o trwałej temperaturze barwy są zdecydowanie droższe niż sugerują to reklamy podrzędnych produktów.
Kinkiety zewnętrzne
Kinkiety zewnętrzne od wewnętrznych muszą różnić się przede wszystkim lepszym zabezpieczeniem przed wpływem potencjalnie niebezpiecznych czynników atmosferycznych. To zagadnienie obejmuje także właściwy system mocowania – należy przy doborze kinkietu uwzględnić to, jak bardzo głęboko w elewację trzeba ingerować przy montażu.
O ile w przypadku kinkietów wewnętrznych malowanie proszkowe jest jedynie zaleceniem, o tyle dla kinkietów montowanych na zewnątrz należy potraktować to jako wymóg obowiązkowy. Lakierowanie proszkowe pozostawia równą, gładką i bardzo twardą, choć niezbyt grubą warstwę lakieru, która jest zdecydowanie najodporniejsza na działanie czynników atmosferycznych. Nie bez znaczenia jest oczywiście także stylistyka, ponieważ w wielu przypadkach kinkiety zewnętrzne mają być maksymalnie proste, mieć kształty nierzucające się w oczy i jednocześnie emitować światło na tyle silne, aby dobrze oświetlać otoczenie.
Dlaczego właśnie LED?
Kinkiety LED są do 85% bardziej oszczędne energetycznie niż podobne lampy z tradycyjnymi źródłami światła. Użycie wysokiej jakości LED gwarantuje wiele tysięcy godzin skutecznej i bezawaryjnej pracy, a zaletą jest również bardzo krótki czas „rozgrzewania”, czyli osiągania pełnej jasności przy bardzo niewielkiej emisji ciepła. O kinkietach LED można powiedzieć, że nareszcie w tej wersji kinkiety spełniają swoje zadanie – z głównego pożeracza prądu zamieniają się w prawdziwie funkcjonalny element aranżacji wnętrza lub przestrzeni zewnętrznej.