Oświetlenie szynowe przebojem zawojowało nasz rynek. Ten rodzaj oświetlenia przeniósł się z biur i sklepów do naszych prywatnych mieszkań, wprowadzając prawdziwie designerski styl.

Data dodania: 2021-10-07

Wyświetleń: 476

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak zamontować oświetlenie szynowe?

Oświetlenie szynowe to wyważona elegancja, która pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych wnętrz. Z powodzeniem zastępuje tradycyjne żyrandole i wiszące lampy, oraz oświetla równomiernie całe powierzchnie. Montaż oświetlenia szynowego jest naprawdę prosty, a z naszą pomocą zamontujesz lampy szybko i bezstresowo. Jak to zrobić? Zapraszamy do artykułu!

Oświetlenie szynowe - na czym polega?

Jest to zestaw lamp, które są przymocowane do sufitu na specjalnych szynach, dzięki którym możemy przesuwać lampy, w zależności od naszych upodobań i oświetlać inne miejsca w danym momencie. Szyny możemy łączyć i zakrzywiać, dzięki temu łatwo oświetlić każdy zakamarek naszego pomieszczenia.

Oświetlenie szynowe jest praktyczne i uniwersalne. Świetnie się sprawdza w pomieszczeniach o niestandardowych kształtach. Pomieszczenia np. w kształcie litery U, lub T ciężko oświetlić, i tu z pomocą przychodzi właśnie nowoczesne oświetlenie szynowe.

Oświetlenia szynowe są dostosowane do tradycyjnego źródła światła, jak i do zintegrowanego oświetlenia LED. W ofercie sklepów znajdziesz reflektory szynowe pojedyncze lub podwójne, tuby, oraz lampy wiszące dostępne w różnych kolorach: biały, czarny, miedziany, złoty, lub też kolor mieszany.

Rodzaje systemu szynowego

System szynowy możemy podzielić na 2 rodzaje:

 • Oświetlenie szynowe jednofazowe - to oświetlenie ma dostęp do jednego obwodu. Jednym przyciśnięciem włącznika światła zapalamy wszystkie lampy, które są zamontowane na szynoprzewodzie. Nie mamy możliwości tutaj włączać i wyłączać ich oddzielnie. Świetnie się nadają do mniejszych obszarów, np. nad stół.
 • Oświetlenie szynowe trójfazowe - dzięki 3 osobnym korytom zasilającym znajdującym się wewnątrz szynoprzewodu możemy włączać i wyłączać pojedyncze lampy znajdujące się na jednej szynie. W tym przypadku należy zamontować włącznik potrójny, od którego prowadzimy przewód 3 żyłowy. Te systemy szynowe doskonale się sprawdzą na większych przestrzeniach np. do obszernego salonu.

oświetlenie szynowe

Jak podłączamy system 3-fazowy?

Podłączenie jest wyjątkowo proste. Sprzęt zasilający z systemu 3-fazowego posiada rozbudowaną kostkę do wpięcia, która składa się z:

 • wpięcia przewodu neutralnego
 • wpięcia przewodu uziemiającego
 • wpięcia oznaczonego numerami 1,2 i 3, które są przyporządkowane do odpowiednich linii zasilających w szynie.

Powyższe numery znajdują się również na lampach i dzięki temu po wpięciu lampy, wiemy, do której strefy zasilania ona należy.

Jeśli posiadamy pojedynczy włącznik lub kabel dwużyłowy, to w tym przypadku możemy zamontować wszystkie lampy w jednej linii i włączać je, jak przy systemie trójfazowym.

Planujemy zakup oświetlenia szynowego

Na początek pamiętajmy, aby sprawdzić u sprzedawcy, czy szynoprzewody są kompatybilne z lampami. Niektórych lamp nie zamontujemy na szynie pochodzącej od innego producenta. Następnie zdecydujmy, czy chcemy jedno, czy trzyfazowe systemy szynowe. Należy również zwrócić uwagę na sposób montażu szynoprzewodów, niektóre z nich są przystosowane do montażu tylko podtynkowego. Ważnym elementem są również akcesoria. Są to:

 • Zasilanie szynoprzewodu
 • Łączniki szynoprzewodów
 • Zaślepki szynoprzewodów
 • Akcesoria dodatkowe

Specjalista w sklepie pomoże nam dobrać starannie wszystkie potrzebne elementy. Jeśli chcemy zakupić kilka szyn, to połączymy je w prosty sposób za pomocą łączników. Łączniki pozwolą nam na połączenie szynoprzewodów w linii prostej, oraz pod kątem 90°C, w kształcie litery T lub L. Zaślepki założymy na końce szyn, aby lampa wyglądała elegancko.

Jak montować systemy szynowe?

Mamy do wyboru 3 różne sposoby montażu:

 • Natynkowy - montaż ten jest najpopularniejszym sposobem. Najpierw zdecydujmy, w którym miejscu chcemy wkręcić kołki montażowe na szynoprzewodzie. Na szynie znajdują się odpowiednie miejsca do ich wkręcania, które należy zaznaczyć. Następnie wiercimy otwory w suficie, mocujemy w nich kołki rozporowe i przykręcamy szynoprzewód do sufitu przy pomocy wkrętów montażowych.
 • Podtynkowy - montaż tym sposobem jest podobny do poprzedniego, lecz tutaj montujemy szynoprzewód do stropu. Potrzebujemy szyn podtynkowych posiadających specjalny rant, który ma wejść we wcześniej zrobiony frez w suficie i o niego się oprzeć.
 • Podwieszony - tutaj potrzebujemy dodatkowych akcesoriów, czyli linek do zwieszania szynoprzewodów. Ten rodzaj oświetlenia świetnie nadaje się do wysokich przestrzeni, ponieważ możemy zakupić linki nawet o długości 150cm. Warto w tym przypadku zakupić szynoprzewód, który jest wykonany z grubszego aluminium, a tym samym jest sztywniejszy, niż standardowy. Elementy wówczas nie rozepną się podczas montażu i użytkowania.

Teraz wystarczy przymocować lampy i podłączyć zasilanie według załączonej instrukcji.

Jak podłączyć szynoprzewód do sieci?

System oświetleniowy jest podłączany do przyłącza sufitowego. Będziesz potrzebować inny zasilacz, w zależności od kierunku, w jakim biegnie system szynowy. Zasilacz środkowy jest potrzebny, jeśli pomieszczenie jest w kształcie litery L i przyłącze biegnie w dwa kierunki. Jeśli przyłącze biegnie w jednym kierunku, należy zakupić zasilacz końcowy.

Podwieszenie stosuje się w sytuacji, gdy przyłącze prądu wygląda jak zasilacz końcowy i jest przesunięte w stosunku do początku systemu szynowego. Do łączenia szyn używamy łączników i są one montowane od zasilacza. Jeśli planujemy powierzchnie, które będą włączane osobno, to przed nimi trzeba przytwierdzić akcesorium przełączające nazywające się switch.

W ostatnim etapie montażu przytwierdzamy oprawy do całego systemu szynowego za pomocą zacisków. Teraz już możemy regulować oświetlenie według upodobania. Nie wolno przekraczać maksymalnego obciążenia podanego w instrukcji.

Najbardziej popularny jest system szynowy wysokonapięciowy podłączony do zasilania o mocy 230 V. W tym przypadku nie ma żadnego minimalnego obciążenia. Kolejne lampy możemy dodawać bez obaw o przeciążenie. Niskonapięciowe systemy z kolei wymagają użycia transformatora, więc należy przestrzegać wskazań dotyczących obciążenia transformatora.

Montaż oświetlenia szynowego możemy wykonać w łatwy sposób. Wybór różnych możliwości ułożenia szynoprzewodów i ich długości powoduje, że wybierając ten rodzaj oświetlenia, mamy szansę tchnąć nutę ponadczasowych rozwiązań do naszego domu. Będziemy wówczas mogli zrealizować nawet najbardziej złożoną koncepcję oświetleniową we własnym salonie czy sypialni.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena