Po morzach i oceanach pływają tysiące statków: kontenerowce, masowce, drobnicowce, tankowce, gazowce i inne. Zapotrzebowanie na stal rośnie. Rośnie też więc jej cena. Ona decyduje o cenie produkcji. Tymczasem rosnące ceny paliw wpływają na koszty eksploatacji.

Data dodania: 2016-04-21

Wyświetleń: 1071

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 1

WIEDZA

-1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Czy stopy aluminiowe rdzewieją?

Stąd pomysł budowania statków z aluminium. Te wciąż jednak stanowią niewielki odsetek wszystkich statków świata. Zalety aluminium są łatwe do rozpoznania: wysoka wytrzymałość, niska masa i łatwość w obróbce. Niestety, aluminium ma też swoje wady. Jedną z nich okazała się podatność na rdzewienie w warunkach morskich.

Aluminium jest stukrotnie mniej podatne na rdzewienie niż stal. Mimo tego, to niekorzystne zjawisko występuje. Tak wolne rdzewienie oznacza oszczędność na powłokach antykorozyjnych, na które trzeba wydawać wiele pieniędzy w przypadku tradycyjnych okrętów ze stali. Jednak naukowcy wciąż starają się stworzyć takie stopy aluminiowe, które nie będą rdzewieć w ogóle

Budowa statku z aluminium kosztuje aż pięć razy więcej niż budowa z wykorzystaniem stali. Mimo to inwestycja może się szybko zwrócić.

Jak już zostało powiedziane, stopy Al-Mg oraz Al-Zu-Mg rdzewieją. Zapobiega się temu poprzez dodatek chromu (Cr) i cyrkonu (Zr). Ważny jest także sposób łączenia poszczególnych elementów. Połączenia nitowe okazują się bardziej podatne na rdzę niż połączenia wybuchowe. Niestety, te drugie są znacznie droższe.

Stopy aluminiowe sprawiają też inne problemy. Nie wszystkie z nich można spawać. Spawanie odbywa się metodą MIG i TIG w osłonie gazów obojętnych. Aby spawane elementy nie okazały się najsłabszymi ogniwami całej konstrukcji, konieczny jest właściwy dobór spoiwa. I tu znów kluczowa jest odporność na rdzewienie.

Fakt, że z aluminium buduje się nawet potężne statki transportowe to dowód, że materiał ten dawno przestał już być tylko dodatkiem służącym do produkcji elementów ozdobnych i wykończeniowych. Teoretycznie każdy z nas może kupić pręty aluminiowe i zbudować z nich plac zabaw dla swoich dzieci. Jednak jeszcze długo nie będzie to korzystne ze względu na cenę surowca. Jednak z pewnością aluminium będzie wokół nas coraz więcej. Ze względu na swoje właściwości jest chętnie wykorzystywane nie tylko przed inżynierów, ale także przez architektów, a nawet artystów.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
-1 Ocena