Jest to paliwo przeznaczone do silników wysokoprężnych. Jednym z olejów napędowych jest również benzyna – mieszanina ciekłych węglowodorów. Benzyna to główny z rodzajów paliwa stosowanego do napędu samolotów, samochodów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy.
Olej napędowy jest obecnie najpopularniejszym paliwem w firmach transportowych. Wszystko zaczęło się w 1893 r., kiedy to Rudolf Diesel, niemiecki inżynier, skonstruował silnik o nieco zmienionej budowie i zasadzie działania niż wcześniejsze. Podczas prac kierował się on chęcią stworzenia maszyny wydajniejszej od pozostałych.
W 1903 r. miało miejsce pierwsze użycie silnika wysokoprężnego do napędu statków oraz początek powolnego wypierania napędu parowego. Z silnikami wysokoprężnymi nieodłącznie związany jest specjalny rodzaj paliwa. W Europie olej napędowy jest coraz bardziej popularny. Współczynnik procentowy nowo rejestrowanych aut z olejem napędowym na Starym Kontynencie wynosi 70 %.
Auta napędzane tą mieszaniną węglowodorów mają zarówno wady, jak i zalety. Jedną z zalet jest niewątpliwie mniejsze spalanie. Za wadę można uznać koszt silników napędzanych olejem. Są one wiele droższe od pozostałych. Jednak po kilku latach wszystko się wyrównuje poprzez mniejsze spalanie. A po około dziesięciu latach zaoszczędzamy, wliczając cenę paliwa i koszt samochodu. Mimo wszystko zalecana jest ostrożność przy zakupie auta z silnikiem wysokoprężnym, ponieważ takowy silnik szybciej się psuje. Trzeba dokładnie sprawdzić przebieg, ilość kilometrów i stan silnika.
Mimo kilku wad to jednak olej napędowy cieszy się największą popularnością w obecnych czasach. Olej napędowy jest często wybierany w firmach transportowych, jak i przez osoby indywidualne.