Obecna „moda” wymaga, aby planując ślub, zadbać również o oprawę fotograficzną ceremonii i wesela. Wybór odpowiedniego fotografa to nie lada wyzwanie w obliczu zatrzęsienia ofert fotografów. 

Data dodania: 2016-04-05

Wyświetleń: 1061

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ile i dlaczego tak drogo, czyli cała prawda o fotografii ślubnej

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Chcąc zatrzymać najpiękniejsze chwile w pamięci, słuszną decyzją jest uwiecznienie ich na fotografiach, które przetrwają całe dni, miesiące, lata. Wydaje się, że wystarczy wziąć do ręki skrawek papieru, aby przypomnieć sobie dawne emocje, uczucia związane z ważnymi wydarzeniami w naszym życiu. Bingo! Właśnie na tym polega praca fotografa ślubnego. Nie na bezmyślnym cykaniu fotek w ekspresowym tempie kilkunastu lub kilkudziesięciu klatek na sekundę, ale właśnie wyczekiwaniu tych niepowtarzalnych momentów, które czasem trwają zaledwie ułamek sekundy – są to spojrzenia, gesty, których wielu gołym okiem nie dostrzega.

Zrealizowanie fotoreportażu ślubnego to prawdziwe wyzwanie. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest to wcale łatwe i lekkie zajęcie, bo przecież „prawie każdy lubi robić zdjęcia”. Nie zapominajmy, że wykonanie fotoreportażu ślubnego to ciężka praca, często od rana (bo wtedy zaczynają się przygotowania) do późnej nocy – jest to zwykle kilkanaście godzin ciągłej pracy. Fotograf musi być niezwykle czujny i zawsze gotowy do „strzału”. Musi widzieć i obserwować, patrzeć i słuchać, znajdować się zawsze w odpowiednim miejscu – w odpowiednim czasie. Niedopuszczalne jest przecież pominięcie jakiegokolwiek ważnego momentu. Bardzo ważna w tym kontekście jest sama ceremonia ślubna. Podczas mszy i jej podniosłej, uroczystej atmosfery, prawdziwą sztuką jest umiejętność zarejestrowania na matrycy aparatu całej ceremonii bez zakłócania jej przebiegu – przecież nie można skakać z jednego strony na drugą, przepychać się (by znaleźć się w dogodnym miejscu do wykonania ujęcia) czy „strzelać” lampą  i oślepiać wszystkich zgromadzonych. Dobry fotograf potrafi spełniać swoją funkcję podczas ceremonii niemal „niezauważony”.

Fotoreportaż ślubny nie należy do najtańszych – ceny zaczynają się od około tysiąca złotych, a kończą na… trudno powiedzieć – w Warszawie za dobrą usługę trzeba zapłacić około 3 tysięcy złotych. Czy to dużo? Biorąc pod uwagę koszty, jakie ponosi fotograf - odpowiedź brzmi: nie. Bo zakończenie wesela to nie koniec jego pracy. Potem zostaje jeszcze selekcja zdjęć – często trzeba wybrać kilkaset spośród kilku tysięcy zrobionych podczas całego ślubu i wesela. Następnie praco- i czasochłonna obróbka; koszty odbitek, fotoalbumów…

Podsumowanie? Dobrze wykonana usługa musi kosztować. Może nie majątek, ale na pewno nie grosze – za takie pieniądze bowiem dobry i solidny fotograf nie będzie w stanie zrealizować dobrego fotoreportażu. Odbije się to na jakości zdjęć lub niestarannej obróbce. 

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena