Wybór właściwej armatury łazienkowej to nie tylko kwestia gustu i dobrego smaku bowiem od naszego wyboru może zależeć również poziom zużycia wody, a co za tym idzie wysokość rachunków czy funkcjonalność i ułatwienia codziennego korzystania z naszej domowej umywalki.

Data dodania: 2016-03-29

Wyświetleń: 971

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak dobrze wybrać baterię umywalkową

Przed zakupem baterii umywalkowej warto dokładnie zastanowić się jak i ile osób będzie korzystało z umywalki i dobrać taki rodzaj armatury, który sprosta wymaganiom wszystkich domowników. Zwykłe zestawienie kwestii, które w naszych poprzednich bateriach nas irytowały czy doskwierały w codziennym użytkowaniu czy przypomnienie sobie co w danej baterii najczęściej ulegało awarii może nam bardzo pomóc w wyborze kolejnej, pozbawionej wad baterii łazienkowej.

 

Nie da się ukryć, że większość konsumentów produktów z rodziny armatury łazienkowej nie są specjalistami w tej dziedzinie i swoje zakupy opiera przede wszystkim na walorach estetycznych, a później funkcjonalnych. Niestety ładny design nie zawsze gwarantuje nam również wysoką jakość baterii, a cena w tym przypadku ma bardzo wysokie przełożenie na jej sprawność i niezawodność.

 

Tanie chińskie modele baterii mimo często imponujących kształtów i funkcji ustępują droższym i dużo solidniejszym krajowym produktom, które znaleźć można w markowych sklepach z ceramiką i armaturą sanitarną. Wyższa cena dobrych baterii przekłada się na wykorzystanie lepszych i trwalszych materiałów oraz dużo wydajniejszy proces produkcji, który dopracowany jest przez wiele znanych marek baterii do perfekcji.

 

Warto pamiętać, że ciekawie wyglądające baterie często stają się koszmarem w stałym utrzymaniu czystości, a ich wygląd jest wręcz nieadekwatny do wysiłku jaki trzeba włożyć w czyszczenie rozmaitych zakamarków czy ostrych krawędzi. Właśnie dlatego lepsze i droższe baterie umywalkowe są zaprojektowane w taki sposób, aby ich czyszczenie nie było wymagane codziennie i żeby korzystanie z nich nie sprawiało nikomu problemów.

 

Dobre baterie najczęściej posiadają obłe kształty, a ich ramię ustawione pod kątem, co ułatwia spływanie po nim kropel wody, która na płaskim kranie może się zatrzymać i pozostawić po sobie niezbyt estetyczny ślad.

 

Podobnie sprawa wygląda w przypadku wyboru pomiędzy bateriami nowoczesnymi, a bateriami w stylu retro. Jako, że w domach najczęściej powinniśmy kierować się funkcjonalnością baterii, należy wziąć pod uwagę fakt, że baterie jednouchwytowe sprawdza się znacznie lepiej niż dwa oddzielne kurki do wody ciepłej i zimnej. Szybkość w ustawieniu poziomu ciepła wody przekłada się również w prostym rozrachunku na koszty utrzymania baterii, dlatego kombinowanie przy kurkach i dobieranie odpowiedniego strumienia wody w przypadku baterii retro jest często mało opłacalne, a z czasem może stać się także problematyczne w użyciu, szczególnie jeżeli z danej baterii korzystać będą także dzieci.

 

Dla porównania - wskazania zużycia wody dla baterii jednouchwytowej oscylują w granicach 12 litrów/min, dla baterii z dwoma kurkami zużycie wody wynosi ok. 40 litrów/min.

Wybór baterii umywalkowej powinien być poparty także budową naszej łazienki i wylewki baterii, która jest dopasowana do różnych modeli umywalek. Warto zwrócić uwagę, aby kran nie był zbyt długi ani zbyt krótki, bowiem będzie to powodować trudności w korzystaniu z baterii. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór baterii, które sprawiają, że strumień wody wypływa z nich pod lekkim kątem, a nie prosto, bowiem zwiększa to zarówno komfort jak i zasięg naszej baterii podczas mycia rąk.


 

Przed zakupem baterii umywalkowej warto zwrócić uwagę na wszelkie przedstawione tutaj kwestie doboru, a jeżeli nadal mamy wątpliwości, skonsultować się z doradcą czy sprzedawcą w sklepie z armaturą łazienkową. Kompetentna osoba na tym stanowisku powinna nam błyskawicznie skazać odpowiednie baterie umywalkowe, które sprostają naszym i naszych bliskich wymaganiom.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena