Z dnia na dzień przybywa wielojęzycznych maluchów i dzieci uczących się języków obcych. Przybywa też rodziców świadomych korzyści z wczesnej nauki języka. Warto jednak rozgraniczyć dwujęzyczność oraz naukę angielskiego jako języka obcego. 

Data dodania: 2016-03-14

Wyświetleń: 1385

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety nauki angielskiego u dzieci

W przypadku pierwszym dziecko nabywa język angielski na równi z językiem polskim, tym samym staje się dwujęzyczne, ma to szereg zalet jak i wad. Dzieci dwujęzyczne często mówią później, są zagubione pod względem gramatyki i narażone na dysleksję, niemniej zalet dwujęzyczności jest o wiele więcej niżeli minusów które są tylko potencjalnymi zagrożeniami, nie sprawdzającymi się u każdego malucha. Nauka angielskiego dla dzieci jest zwykle zabawą, której nie traktują jak trudu, wysiłku a przyjemność i rozrywkę. Im młodsze dzieci tym lekcje anielskiego są krótsze dostosowane do czasu koncentracji malucha. Największą efektywnością cieszą się zajęcia edukacyjne poprzez ruch i muzykę. Rytmiczne piosenki w języku angielskim połączone z zabawą ruchową w pokazywanie ruchów i układy taneczne są nie tylko lubiane przez dzieci ale i przynoszą zamierzone efekty w trwałym zapamiętywaniu słówek w piosence występujących.

Zalet wczesnej edukacji językowej jest wiele

Po pierwsze dzieci oswajają się z różnorodnością języków, rozróżniają język angielski, potrafią go poznać wśród wielu komunikatów wypowiadanych różnymi językami. Owocuje to szybszym przyswajaniem słówek i gramatyki na następnym etapie edukacji jakim jest etap szkolny. Najczęściej edukację językową rozpoczynają dzieci przedszkolne w wieku około czterech, pięciu lat, jednak nie brakuje rodziców z ambicjami, którzy fundują zajęcia z angielskiego niemowlakom czy rocznym dzieciom. Mimo iż w okolicy kilku lat dziecko szybko zapamiętuje nazwy kolorów, zwierzątek, czy owoców nie oznacza to jednak, iż jest to efektywna i skuteczna nauka angielskiego. Bardzo często równie szybko dzieci zapominają to czego się zdołały nauczyć, stąd też nauka angielskiego dla dzieci bazuje na nieustannym powtarzaniu tych samych słówek w dość okrojonym katalogu znaczeń. Zwykle słownictwo kilkulatka ogranicza się do najbliższego otoczenia i podstawowych zwrotów grzecznościowych. Jeśli zależy nam na tym by kilkulatek mówił płynnie w języku angielskim winniśmy bardziej zaangażować się w naukę. Nie wystarczą lekcje angielskiego ani korepetycje indywidualne, nawet anglojęzyczne przedszkole to zbyt mało aby dziecko nabywało angielski tak jak dzieci wielojęzyczne. Kontakt z językiem winien być przy każdej możliwej okazji, intensywny i wyrazisty. To z rodziców maluchy biorą przykład i to rodzice powinni mówić do dziecka po angielsku. Wielu rodziców zastępuje ten kontakt bajkami i słuchowiskami w języku angielskim, co daje krótkotrwałe efekty.

Angielski w XXI wieku jest bardzo cenną umiejętnością, jednak z nauką nie należy przesadzać. Dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, dysfunkcjami rozwojowymi nie powinny sięgać po angielski zbyt wcześnie, bowiem może im to narobić w rozwoju więcej szkody jak pożytku. Co więcej specjaliści od nauczania dzieci, w tym angliści podkreślają, iż nauka angielskiego dla dzieci na etapie przedszkola jest do nadrobienia w kilka miesięcy w szkole podstawowej. Jeśli dziecko nie wykazuje szczególnych zdolności językowych nauka we wczesnym dzieciństwie to jedynie zaspokojenie potrzeb rodziców. Jednak na etapie szkolnym, już u siedmiolatków wskazana jako wstęp do znajomości angielskiego i gruntownego utrwalenia wiedzy elementarnej. Dzięki wykorzystaniu gwałtownego rozwoju mózgu i dynamicznie zdobywanych umiejętności sześciolatek, siedmiolatek wykazuje plastyczność umysłu pozwalającą na naukę języka obcego w pełni świadomie. Na tych podwalinach znacznie szybciej, prościej jest uczyć się języka angielskiego w kolejnych latach, na tyle aby opuszczając mury szkolne władać angielskim biegle.

Głównym plusem znajomości angielskiego od najmłodszych lat jest możliwość podążania za „światem”. Zmienna technologia, dostęp do wiedzy, komunikacji wymuszają znajomość angielskiego. Im wcześniej ją posiądziemy tym łatwiej będzie nam poszerzać swoje kompetencje i wiedzę, w zasadzie na każdy temat. Angielski pozwala na rozwój hobby i zainteresowań, często bardzo wyszukanych. To także możliwość poznawania ciekawych osób w sieci. Dzieci same dostrzegają zalety znajomości angielskiego poprzez możliwość grania w gry online i dyskusje z innymi użytkownikami z różnych krajów. To również niesamowita wygoda podczas podróży zagranicznych co nie trudno maluchom dostrzec. W przypadku starszych dzieci objawia się coraz więcej zalet znajomości angielskiego jak chociażby możliwość wyjazdu na obozy językowe za granicą, zawody sportowe, czy konkursy przedmiotowe ponadnarodowe.

Patrząc na naukę angielskiego pod innym katem warto jest uczyć dzieci języków, gdyż poprzez naukę słówek, gramatyki dzieci rozwijają umiejętności logicznego myślenia, analizy jak i pamięć. Co więcej znajomość angielskiego zwiększa kreatywność, pewność siebie w podejmowaniu decyzji. Dzięki wszechstronnemu rozwojowi jaki zapewnia aktywność w obszarze nauki języków zyskujemy podwójnie, po pierwsze poszerzamy horyzonty, po drugie ułatwiamy dziecku start w nauce języków. Ucząc się w czasie, kiedy umysł jest chłonny i ciekawy oszczędzamy czas, jaki musielibyśmy poświecić na naukę z czasem,w dorosłości, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Zwykle dzieciom nie robi różnicy i nie jest obciążeniem wyjście na dodatkowe lekcje angielskiego, często jest to dla dzieci okazja do zabawy, spotkania z kolegami, wyjścia z domu, spędzenia czasu, nie zas przykry obowiązek. W zależności od metody nauki angielski może sprawiać radość i być przyjemnością.

W zaletach nauki angielskiego warto upatrywać też perspektyw

Zdecydowanie łatwiej jest zrobić karierę, zostać kimś znając angielski niżeli go nie znając. Co więcej znajomość języka obcego przekłada się na zarobki. O ile dzieci nie są pragmatyczne i nie zwracają uwagi na korzyści przyszłe, to rodzice owszem, często inwestują w naukę swoich dzieci od najmłodszych lat z myślą o przyszłych wynagrodzeniach. Jedną z zalet typowo technicznych jest kwestia przyjmowania wiedzy językowej przez dzieci jako pewnik bez analizowania każdego słowa i wyrażenia, rozbierania go na czynniki pierwsze. Kolejnym plusem jest brak złych, nieprawidłowych nawyków czy to pod względem wymowy, akcentu czy pisowni. Tym samym maluchy jest łatwiej uczyć angielskiego niż osoby dorosłe z pewnym bagażem wiedzy i doświadczeń. Jednym z ograniczeń w nauce jest jedynie słownik pojęć dziecka w języku ojczystym. Nie rzadko dziecko poznając obcojęzyczne słówko poznaje je w ogóle, również po polsku.

Jak widać z powyższego zalet nauki angielskiego wśród dzieci jest bez liku, tak tych widocznych od razu, jak i tych procentujących z czasem dostrzegalnych i docenianych przez samych zainteresowanych. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie odpowiedni powód przemawiający za nauką dziecka języka obcego. Bezwzględnie nauka angielskiego dla dzieci się opłaca i popłaca, aczkolwiek różni się od tradycyjnej co warto mieć na uwadze wybierając korepetytora, zajęcia językowe czy podejmując się samodzielnej edukacji dziecka. W granicach rozsądku, na tyle by dziecka nie zniechęcić i nie zamęczyć nauka angielskiego nie szkodzi, a może wspomóc rozwój.

Więcej o nauce angielskiego najmłodszych na http://preply.com/pl/poznan/korepetycje-angielski-dla-dzieci (nauka angielskiego dla dzieci poprzez Preply) 

Licencja: Creative Commons