Tematem dzisiejszych rozważań jest pojęcie Agnostycyzmu, często mylone jako forma wyznania religijnego. Czym jest Agnostycyzm? W jaki sposób się wyróżnia na tle innych i dlaczego jest mylony w pojęciem religijnym? Postaram się odpowiedzieć na powyższe pytania w tym artykule.

Data dodania: 2016-02-26

Wyświetleń: 1507

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Agnostycyzm jako filozofia a nie religia

Pojęcie Agnostycyzm

 
Agnostycyzm to pogląd filozoficzny według którego, człowiek nie jest w stanie objąć swoim rozumowaniem ogromu wszechświata, rzeczywistości, w tym religii i pojęcia istnienia Boga lub Bogów. Jednym z pierwszych przejawów agnostycyzmu było Wiem, że nic nie wiem Sokratesa. Agnostycyzm może przybrać różne formy poglądowe. Tak więc agnostyk może być ateistą, teistą a  nawet żadnym z nich.  Niestety, lecz ośrodki badawcze czasem zaliczają agnostyków do tej samej grupy co ateistów. Uważam to za błędne stwierdzenie, gdyż ateizm to sposób wyznawania religii - a raczej jego brak. Agnostycyzm to religia i sposób patrzenia na świat i rzeczywistość.
 
Za najprostszym, choć nie we wszystkich przypadkach trafnym stwierdzeniem jest: Ateista nie wierzy i zaprzecza, agnostyk nie jest przekonany do istnienia Boga (lub bogów), ale też nie zaprzecza jego (ich) istnieniu.
 

Inni o agnostycyzmie

Wyrażenie agnostyk wprowadził do użytku Thomas Henry Huxley w 1871 roku. Chciał opisać filozofię, sprzeciwiającą się gnostycyzmowi oraz mając na myśli nie tylko grupę religijną z początku pierwszego tysiąclecia, lecz wszystkie twierdzenia duchowej lub mistycznej wiary. Huxley użył pojęcia w znaczeniu generalnym.
 
Richard Dawkins w swojej książce Bóg Urojony (LINK) przedstawia siedmiostopniową skalę, która przedstawia stopień wiary w boga lub bogów.
  • Silny teizm – wierzę, że bóg istnieje, i WIEM, że tak jest.
  • De-facto teizm – nie wiem, czy bóg istnieje, ale silnie w niego wierzę i żyję w przekonaniu, że tak jest.
  • Słaby teizm – nie jestem pewien, czy bóg jest, ale i tak wierzę w boga.
  • Agnostycyzm – istnienie boga i jego nie-istnienie są tak samo niemożliwe do udowodnienia.
  • Słaby ateista – nie wiem czy bóg istnieje, ale jestem sceptyczny.
  • De-facto ateista – nie wiem na pewno, ale uważam, że bóg jest bardzo nieprawdopodobny.
  • Silny ateista – wie na pewno, że boga nie ma.
Kościół Katolicki w praktyce utożsamia agnostycyzm z ateizmem. Prawo Kościoła Katolickiego uznaje agnostycyzm za grzech, jako podważanie istnienia boga.
 
Jeśli chodzi o Islam to wersety  Koranu  nie  zawierają oczywiście  terminu  agnostycyzm. Święta Księga Islamu informuje przede wszystkim o tym, że wiedza pewna może być przez człowieka zdobyta i że należy jej poszukiwać. Tak więc agnostycyzm może być traktowany jako formę przejścia do pełnego zrozumienia Islamu. Nie uznaje natomiast trwałego takiego stanu.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena