Zasadniczo nie jest trudno ocenić jakość wykonania mebli drewnianych, nawet jeżeli nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie.Wszystko, co musisz zrobić to sprawdzić trzy następujące rzeczy:- materiał wykonania,- budowę,- wykończenie.

Data dodania: 2015-10-22

Wyświetleń: 674

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Ważne, żeby się nie spieszyć i zrobić to dokładnie. Znajomość kilku przydatnych terminów związanych z wyrobem mebli drewnianych może okazać się przydatna.

Materiał wykonania.

Twoje meble są wykonane z różnych gatunków drewna, które można podzielić na:
- twarde,
- miękkie,
- mechanicznie obrobione.
Rodzaj drewna, z którego zrobione są meble, jest jednym z czynników, które określają, jak długo będziemy się z nich cieszyć.

Ogólnie rzecz biorąc, meble wysokiej jakości są wykonane z drewna, które pochodzi z drzew liściastych takich jak dąb, klon, mahoń, teak, orzech, wiśnia, czy brzoza. Drewno takie jest najpierw suszone na wolnym powietrzu, a następnie w suszarni, aby pozbyć się całej wilgoci.

Materiał z drzew takich jak sosna, jodła, sekwoja, cedr jest znany jako miękki rodzaj drewna. Możliwe jest znalezienie dobrej jakość mebli wykonanych z tych materiałów, jednak z powodu mniejszej odporności na zarysowania i wgniecenia wymagają one systematycznej opieki (np. woskowania). Jednak nie jest to skomplikowany proces i można spokojnie wykonać samemu.

Dostępne są również meble wykonane ze sklejki, co mimo zdecydowanie mniejszej trwałości i stabilności jest nadal popularnym wyborem. Można znaleźć meble ze sklejki dobrej jakości, jednak nie będą one tak wytrzymałe, jak te wykonane z litego drewna.

Budowa

To jak został wykonany mebel może znacznie wpłynąć na jego wygląd, funkcjonalności i przede wszystkim trwałość. Powie nam to dużo o jego jakości.
Gniazdo i czop oraz połączenia wpustowe (odpowiednie wycięcie dwóch kawałków drewna, które idealnie się połączą – jak puzzle) są najstarszymi sposobami składania mebli. Dobre łączenia mogą również zawierać kołki lub śruby. Klej, który jest również używany, nie może być widoczny na zewnątrz złączenia.

Dobrej jakości biurko lub komoda może posiadać cienkie arkusze drewna pomiędzy szufladami. To nie tylko sprawi, że będą trwalsze, ale także będą utrzymywały kurz z dala od ubrań, czy dokumentów.

Tylne panele (od strony ścian) mogą być przymocowane do ściany za pomocą śrub, co zwiększy stabilność. Wszystkie widoczne części mebli powinny być dobrze wyszlifowane, gładkie i idealnie do siebie dopasowane. Jest to bardzo ważna cecha, ponieważ idealnie wykonane meble powinny być perfekcyjne w każdym detalu.
Szuflady powinny być dobrze dopasowanie, lekko przesuwać się po drewnie, czy prowadnicach i być ciche. Ważne, żeby posiadały zabezpieczenia przed całkowitym wypadnięciem. Przy meblach biurowych jest to szczególnie istotne.

Szuflady powinny dobrze dopasowane i mają sunie, co pozwala na bezproblemowe przenoszenie szufladę i wyjść z dworca. Mają one także przystanki zapobiegające szufladę przed wyciągnięciem lub wypadnięciem. Stopki w meble biurowe, takie jak biurka, kartotek i szaf komputerowych są ważne dla funkcjonalności kawałku. Najłatwiej to sprawdzić przechylając mebel i obserwować jak zachowują się szuflady.

Wykończenie

Na końcową jakość mebli wpływa również dobre wykończenie. Szlifowanie, barwienie i wykończenie są częścią tego procesu i zaniedbania w każdym z tych etapów, mogą mieć wpływ na ogólną jakość.
Szlifowanie jest pierwszym krokiem. Dobrze wykonany szlif będzie tak gładki, że po przejechaniu po nim ręką, nie będą wyczuwalne żadne szorstkie wypustki. Szlifowanie w poprzek włókien drewna spowoduje powstanie nieatrakcyjnych ciemnych linii lub zadrapań całej powierzchni.
Na źle wyszlifowanym drewnie nie będzie równomiernie rozprowadzony żaden barwnik (np. wosk, lakier). Zawsze sprawdzaj wykończenie pod różnym kątem.

Dobre malowanie drewna zwiększa naturalne piękno i dodaje charakteru. Tylko idealnie wykończone meble są wolne od plam i przebarwień. Wszystkie widoczne detale powinny mieć jednakowe barwienie. Wykończenia wahają się od błyszczących do matowych. Pozwala to zachować gładkość powierzchni.

Niektóre objawy słabo wykończonego drewna:
- chropowata powierzchnia,
- bardzo błyszcząca lub mętna powierzchnia, ukrywa drobne nierówności,
- niedoskonałości krawędzi takie jak, drzazgi, odpryski itp.,

- zadrapania, wgniecenia.


Wyjątkiem od wszystkich powyższych, można znaleźć w meblach stylizowanych na stare meble, a takie cechy zwiększają ich rustykalny charakter. Jednak trzeba zaznaczyć, że i te meble powinny być dobrze zrobione i wytrzymałe.

Licencja: Creative Commons