Konstrukcja która wygląda jak betonowa spirala połączona z drewnianymi stopniami to dość niespotykany sposób na schody w projektowanym mieszkaniu. Są to wyjątkowe kręcone schody. Ich budowa i montaż pochłania bardzo dużo czasu o wiele więcej niż standardowe schody, jednak warto podjąć wyzwanie, ponieważ wiemy, iż efekt końcowy będzie wyjątkowy.

Data dodania: 2015-10-14

Wyświetleń: 2614

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Schody kręcone

Spiralne schody bardzo często przedstawiają się zupełnie inaczej. Realizuje się je za pomocą szeregu stopni, które są umocowane do pionowego słupka. Jest to standardowa budowa schodów kręconych, którą posiada w ofercie szereg najróżniejszych producentów schodów. Jeśli jednak architekt, chciałby zastosować nietypowe rozwiązanie i wyjść przed szereg to tutaj ma możliwość wykonać konstrukcję nietypową, wyjątkową, niespotykaną prawie nigdzie.

 

W opisanym poniżej przykładzie widzimy właśnie taką niestandardową realizację schodów kręconych

 

Żeby zaprojektować takie delikatne schody kręcone wymaga się zastosować niesamowite alternatywy, które zapewnia żelbeton. Konstruktorzy zatwierdzili, iż uda się z niego przygotować, delikatną strukturę nośną stwarzającą poczucie delikatnej, zaś równocześnie na tyle mocnej, aby sprezentowała oparcie stopniom oraz zagwarantowała żądaną twardość całym schodom. Niestety instalacja takiego modułu, nie jest prosta, oraz tym bardziej nie jest popularna. Montaż jest rozłożony na parę cykli, z jakich te połączone z betonowaniem są czasochłonne, ponieważ kompozycja wymaga nawet kilkadziesiąt dni aby osiągnęła optymalną odporność. Żeby mogła stanąć forma z odlewanego betonu, pierw należy zaplanować oraz skonstruować właściwe szalowanie, jakie stanie się szalunkiem dla betonowej kompozycji. Formę taką najłatwiej postawić z drewna oraz miękkiej płyty wodoszczelnej. Płyta sklejkowa jest tutaj doskonała, bowiem idealnie się krzywi i posiada jednolitą powierzchnię i następnie prosto odkleja się od twardego betonu. Prosta oraz delikatna budowa, żeby mogła taką być, potrzebuje faktycznie ciężkiego uzbrajania oraz solidnych drążków stalowych. Nie wiązano ich kablem wiązałkowym, tylko przyspawano. Wiele komplikacji stworzyło także związanie schodów ze stropem. Szalowanie zrealizowano betonem kategorii C 16-20. Konstrukcja szalowania oraz cementowania realizowały się w 2 cyklach, pomiędzy jakimi potrzebowała nadejść 3 tygodniowa pauza.

 

Jeśli szukasz nowoczesnych schodów w swoim mieszkaniu, zapytaj projektanta o ten model, z pewnością nie będziesz żałował

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena