Wrocław jest jednym z największych miast w Polsce. Oznacza to również i to, że w mieście znajduje się wiele zabytków, także i tych związanych z budownictwem sakralnym. Jednym z największych jest katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Ta świątynia jest wyjątkowa nie tylko ze względu na bezcenną wartość historyczną.

Data dodania: 2015-09-23

Wyświetleń: 1333

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Początki historii świątyni pomiędzy ulicami Szewską i Łaciarską, położonych w pobliżu wrocławskiego Rynku, sięga XI wieku. Od wieku XIII stał się kościołem parafialnym, po tym jak dominikanie otrzymali inny kościół, który dotychczas pełnił tę funkcję. Początkowo budowla była utrzymana w stylu romańskim, jednak po pożarze podczas najazdu mongolskiego z 1241 roku zdecydowano o wzniesieniu nowej świątyni, co nastąpiło w latach 1242-1248. Po kolejnym pożarze, który miał miejsce 8 maja 1342, po raz kolejny zdecydowano o budowie nowej świątyni, przy zachowaniu wielu już istniejących fragmentów świątyni, czego dowodem jest istniejący do dziś romański Portal Ołbiński. Budowla powstała w latach 1342 – 1362 i jej kształt zachował się po dziś dzień, za wyjątkiem dobudowanych w późniejszym okresie górnymi kondygnacjami wież. Wieże ukończono w wieku XV, w 1459 po raz pierwszy wzmiankowano Mostek Czarownic, czyli pomost łączący obie wieże.

Mostek Czarownic posiada ciekawą historię, będącą jedną z najbardziej znanych wśród licznych miejskich legend. Wedle jednej z wersji, w tym miejscu można było zobaczyć dusze zmarłych w mieście podróżnych, które nie potrafiły powrócić do swojego miejsca na ziemi. Istnieje też wersja druga, bardziej pedagogiczna. Mówi ona o tym, że wędrujące po mostku dusze są duszami młodych dziewcząt, które były leniwe i kapryśne. Dlatego też matki lekkomyślnych córek przyprowadzały je nocą w to miejsce, w celu przeprowadzenia pewnego rodzaju kuracji wstrząsowej.

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu posiada również bardzo ciekawą historię związaną z różnicami religijnymi. Jak można przeczytać w dawnych kronikach miejskich, 23 października 1523 roku Johannes Hess wygłosił pierwsze na całym Śląsku kazanie ewangelickie, po niedługim czasie został jego proboszczem. Było to możliwe jedynie dlatego, że kościół był własnością miasta, a coraz większa liczba miejskich radnych kierowała się w stronę nowych, ewangelickich wartości. Kościół pozostawał świątynią ewangelicką aż do 1948 roku, choć powojenne nabożeństwa odbywały się w zakrystii, gdyż większa część kościoła została zniszczona podczas oblężenia Wrocławia pod koniec II wojny światowej. Powojenna odbudowa trwała długo, bo aż kilkadziesiąt lat. Od roku 1972 świątynia jest własnością polskokatolików, będąc kościołem katedralnym tej odmiany katolicyzmu.

Katedra św. Marii Magdaleny we Wrocławiu jest jednym z najciekawszych zabytków stolicy Dolnego Śląska, wizyta w tym mieście powinna uwzględniać odwiedziny i tego wyjątkowego miejsca.

 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena