Jest to duży problem który można rozwiązać za pomocą odpowiedniego sprzętu i dużej determinacji Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na pralnię to przeczytaj nasze rady i wybierz sposób który będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb Dywany tego typu zyskują na popularności gdyż stanowią wyrazisty element dekoracyjny wnętrza

Data dodania: 2015-09-16

Wyświetleń: 1439

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak skutecznie wyczyścić dywan z długim włosem

Myjka ciśnieniowa w akcji

Jednym z polecanych sposobów pielęgnacji dywanów typu shaggy, jest użycie myjki ciśnieniowej, która będzie w stanie wypłukać z niego wszelkie zanieczyszczenia. Najpierw jednakże, należy dywan porządnie wytrzepać i odkurzyć, by pozbyć się jak największej liczby drobinek, zalegających pomiędzy jego długimi włosami. Następnie należałoby go rozwiesić. Do myjki przygotować mieszankę wody i delikatnego preparatu, przeznaczonego do czyszczenia dywanów (najlepiej w pomniejszonej proporcji, niż ta sugerowana na opakowaniu). Mycie powinno odbywać się z zachowaniem właściwej odległości, by ciśnienie wody wypłukało trudno dostępne miejsca a jednocześnie nie uszkodziło struktury materiału.

Sposób ten posiada jednakże wiele minusów. Pierwszym z nich jest to, że nie może być stosowany w przypadku dywanów, posiadających materiałowy spód, gdyż kontakt z myjką ciśnieniową, może go rozkleić i nieodwracalnie uszkodzić. Drugie ograniczenie to rozmiar dywanu. Jeżeli nie dysponujemy własnym podwórkiem, to rozwieszenie większego modelu, może być dość kłopotliwe. Wiąże się to bezpośrednio z trzecią wadą – czyli koniecznością dokładnego wysuszenia materiału, które może trwać nawet kilka dni.

Tradycyjne mycie ze spłukiwaniem

Specyfiki, dedykowane krótkowłosym dywanom, w tym przypadku nie sprawdzą się zbyt dobrze. Pranie shaggiego gąbką z płynem odpada. Jedyna sensowna alternatywa dla środków czyszczących to proszek. Po wytrzepaniu, odkurzeniu oraz wywietrzeniu dywanu, należy posypać jego powierzchnię preparatem w proszku, odczekać kilka godzin (zgodnie z instrukcją na opakowaniu) i odkurzyć całość dobrze ssącą końcówką, najlepiej z elektroszczotką. Taki zabieg ma odświeżyć materiał i usunąć z niego brud. Pozostaje spłukanie rozwieszonego dywanu wodą, np. za pomocą węża ogrodowego.

Wady rozwiązania? Metoda bardzo czasochłonna, gdyż zasypywanie długiego włosa proszkiem wymaga wielkiej cierpliwości. Dodatkowo trzeba dysponować odpowiednio mocnym odkurzaczem, gdyż typowe modele, znajdujące się w naszych domach, nie będą w stanie skutecznie oczyścić włosów. Czas suszenia – długi i uciążliwy.

Odkurzacz piorący

Jest to opcja, która wydaje się najbardziej sensowna i najskuteczniejsza. Wymaga zainwestowania w odkurzacz piorący, możemy go później używać do sprzątania, praktycznie całego domu. Taki sprzęt, wymaga zaangażowania czasowego, w wykonanie czyszczenia. Jeżeli jednakże mamy go na co dzień pod ręką, to możemy obronić się regularnością sprzątania. Mniejsza liczba zabrudzeń, zawsze będzie łatwiejsza do usunięcia, niż te zbierane latami.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena