Aby w pełni móc zrozumieć sens obróbki metali należałoby bliżej zapoznać się z samym szlifowaniem. Definicja mówi, że szlifowanie to obórka wykończeniowa, która odbywa się za pomocą narzędzi ściernych. W wyniku ich pracy uzyskuje się dokładności wymiarowe i kształtowe oraz małą chropowatość. Szlifowanie można wykonywać na otworach, wałkach i płaszczyznach. Maszyny, które umożliwiają obróbkę powierzchni nazywa się szlifierkami, a narzędzie służące do skrawania to ściernice. Specjaliści z firmy polishstyl.com.pl zwracają uwagę, że obok klasycznych materiałów, z których dotychczas wykonywało się ściernice, a więc korund, diament, węglik krzemu lub boru, coraz częściej pojawia się fibra.
Może się wydawać to dość zaskakujące, bowiem fibra jako rodzaj sztucznej skóry, która otrzymywana jest przez sprasowanie papieru bawełnianego bądź celulozy nasyconej chlorkiem cynku wykorzystywana była zdecydowanie częściej jako produkt do wyrobu galanterii lub jako materiał izolacyjny w elektronice. Od pewnego czasu zaczęto jednak zwracać uwagę na inne właściwości tego materiału. Okazało się bowiem, że dzięki swojej specyfice fibra idealnie nadaje się jako ściernica znajdująca coraz powszechniejsze zastosowanie w ślusarstwie. Wynika to z faktu, iż charakteryzuje ją dobre właściwości mechaniczne oraz wysoka odporność na ścieranie. Ponadto, materiał ten jest odporny na działanie tłuszczów i zimnej wody, a także daje się w prosty sposób obrabiać mechanicznie oraz plastycznie. Cechy te spowodowały, że materiał ten postanowiono wykorzystać do stworzenia dysków do szlifowania, które przebojem zaczęły podbijać rynek narzędzi szlifierskich.
Fachowcy z polishstyl.com.pl podkreślają, że naniesienie na podkład z fibry materiału ściernego dało niezwykłe efekty. Okazało się bowiem, że dyski fibrowe wykazują się żywotnością nawet 2-3 razy większą niż te wykonane z tradycyjnych materiałów korundowych. Co więcej, wprowadzenie na dyski elementów chłodzących pozwoliło także, na znacznie swobodniejszą pracę przy metalach wrażliwych na przegrzanie i przebarwienie.
Dyski te charakteryzuje ostre i odporne na stępienie ziarno, które pozwala w prosty sposób na zbieranie dużych naddatków materiału. Posiada ono również nasyp ułatwiający odpylanie.
Dyski te posiadają uniwersalne końcówki, będą zatem pasować do większości dostępnych na rynku szlifierek. Ich właściwości niewątpliwie będą miały pozytywny wpływ na pracę przy obróbce metali. Zdecydowane skrócą one czas "zabawy" nad materiałem, dając bardzo dobre efekty. Zwiększona wytrzymałość dysku to także zauważalne oszczędności dla szlifierza. Ostre ziarno, będące podstawą dysku pozwoli skutecznie zmierzyć się z każdym stopem metalu, eliminując konieczność notorycznej wymiany tarcz, co z czasem staje się czynnością bardzo uciążliwą.