Jedną z pierwszych rzeczy, na którą patrzymy wchodząc do każdego domu, są okna. Okna w dużym stopniu determinują nastrój i atmosferę panującą w każdym wnętrzu. Urządzając własną przestrzeń, powinniśmy pamiętać, że okna są jej częścią, a nie odrębnym elementem.

Data dodania: 2015-07-25

Wyświetleń: 1363

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zwierciadła duszy domu – znaczenie okien w wystroju wnętrza
 
  • Światło

Okna są źródłem naturalnego światła w przestrzeni mieszkalnej. Przestrzenie pozbawione naturalnego światła mają negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie. Nie trzeba być rośliną doniczkową, by rozkwitnąć w pełnym słońcu i uschnąć w ciemnym kącie. Ludzie są jak najbardziej podatni na brak światła słonecznego. Gdy przejrzymy oferty mieszkań lub domów wystawionych na sprzedaż, z pewnością odnajdziemy fotografie wykonane w trakcie słonecznego dnia. Pośrednicy nieruchomości wiedzą bowiem, że przestrzeń pozbawiona naturalnego światła wydaje się optycznie mniejsza, a więc mniej atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

  • Część całości

Okna są nieodłączną częścią każdego wnętrza, a nie odrębnym elementem. Bez względu na to czy projektujemy nową przestrzeń czy urządzamy starą, okna powinny współdziałać z całym projektem w harmonii. W realizacji twojej wizji wspomoże cię studio projektowania wnętrz z którego usług warto skorzystać podczas planowania takiego przedsięwzięcia. Wygląd i kolorystyka okien, ram i szprosów może być modyfikowana według twoich potrzeb aranżacji wnętrza. Okno może współgrać i komplementować przestrzeń lub wręcz przeciwnie. Wpisywanie okien poza wystój wnętrza błędem popełniany stosunkowo często, dlatego warto wyczulić swoją percepcję i spojrzeć na urządzaną przez nas przestrzeń całościowo.

  • Ekspozycja

Ogromnym znaczeniem dla każdej przestrzeni jest kierunek świata na jaki wystawione są okna. Informacja ta często pojawia się w ofertach sprzedawanych mieszkań, gdyż położenie okien determinuje o jakich godzinach i w jakim stopniu powierzchnia zostanie naświetlona w ciągu dnia. W zabudowie domu okna często wyznaczają funkcję jaka zostanie nadana danej przestrzeni. Urządzając mieszkanie warto pamiętać o tym, które pokoje będą miały dłuży dostęp do światła słonecznego, które będą miały do niego dostęp jako pierwsze etc.

Według licznych ankiet dostępnych na stronach deweloperów czy serwisów pośredniczących w sprzedaży mieszkań, najbardziej pożądany ekspozycja to kierunek południowo-zachodni. Najmniejszą popularnością cieszy się oczywiście mało doświetlony kierunek północny. Wszystko zależy jednak od twoich potrzeb. Jedni lubią budzić się w promieniach światła i wybierają sypialnię otwartą na wschód. Innym przeszkadza zbyt wcześnie pojawiające się latem wczesne słońce nagrzewające pokój. Wiedza o tym gdzie i kiedy światło słoneczne wpadnie przez nasze okna pomoże nam również dobrać odpowiednie zasłony i rolety. Bowiem ich przepuszczalność powinna odpowiadać natężeniu z jakim światło będzie wpadać przez nasze okna.

  • Więcej niż doniczki

Istnieje więcej sposobów na dekorację naszych okien niż ustawianie w ich pobliżu roślin doniczkowych. Pamiętaj o tym, by planując przestrzeń w pobliżu okien nie zapominać o ich funkcjonalności. Okna powinny być „otwarte” na przestrzeń. Unikaj jakichkolwiek elementów uniemożliwiających wygodny dostęp do okien. Otwarcie okna na oścież nie powinno wymagać przesunięcia żadnych elementów dekoracji stojących na drodze.

  • Dekorowanie plenerem

Natura i otaczająca dom przestrzeń często są najwspanialszym obrazem, jaki możesz powiesić na ścianie. Gdy okna wychodzą na spokojny ogród czy tętniące życiem miasto, widok ten możesz zaprosić do wewnątrz nadając tym samym swojej przestrzeni unikatowego wyglądu, który wyróżni je spośród innych wnętrz. Każdą z przestrzeni możesz zaaranżować w unikalny sposób i dopasować ją do Twoich potrzeb i gustów. Odkryj możliwości jakie daje współpraca z pracownią projektowania wnętrz, która pomoże ci realizować twój wymarzony projekt. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena