Łódź przez ponad stulecie była polską stolicą przemysłu włókienniczego. Czasy się zmieniły i dziś z dawnej świetności nie pozostało już wiele. Jest jednak takie miejsce na mapie miasta, które przechowuje dawne tradycje. Mowa oczywiście o Muzeum Włókiennictwa.

Data dodania: 2015-06-24

Wyświetleń: 977

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stanowi kolejny dowód na to, że zwiedzanie sal wypełnionych eksponatami z dawnych lat wcale nie musi być nudne. Ostatnie kilka lat przyniosły pod tym względem naprawdę poważne zmiany, dzięki czemu dziś odwiedziny w tym miejscu są prawdziwą przyjemnością, która niesie za sobą dobrą rozrywkę z elementem edukacji.

Muzeum mieści się w jednej z byłych fabryk, będącej własnością Ludwika Geyera. Potocznie nazywana jest Białą Fabryką, ze względu na kolor swoich zabudowań. Do dziś jest jednym z najpiękniejszych w Polsce zabytków architektury przemysłowej. Obecnie budynki fabryki stanowią własność muzeum, można w nich podziwiać oryginalne wyposażenie, co dodatkowo podnosi wartość historyczną tego miejsca. W zabytkowych, oryginalnych wnętrzach o wiele łatwiej poczuć atmosferę dawnej stolicy polskiego przemysłu włókniarskiego.

Skansen istniejący przy Muzeum Włókiennictwa pozwala na przeniesienie się w czasie do momentów początków rozkwitu przemysłu, wokół którego stworzono całe miasto. Łódź i okoliczne miejscowości były przed czasem rewolucji przemysłowej niewielkimi osadami, stąd też budynki umieszczone w skansenie przypominają w większości wiejskie niewielkie domki. Dziś w tym miejscu można przekonać się na własne oczy, jak wyglądała dawna Łódź.

Muzeum Włókiennicze może poszczycić się również interaktywnością wielu eksponatów, w które wbudowano ekrany służące do uzyskania informacji o działaniu konkretnej maszyny. W ten sposób w bardzo prosty i interesujący sposób można uzyskać istotne informacje bez nudy wykładu przewodnika lub konieczności czytania suchych notek.

Poza działalnością muzealną, na którą składa się gromadzenie i udostępnianie zbiorów, organizacja wystaw czasowych i projekty edukacyjne, Muzeum Włókiennictwa może się pochwalić także organizacją Międzynarodowego Triennale Tkaniny. Ta obecnie największa na świecie impreza tego rodzaju pielęgnuje tradycję projektowania i produkcji tkanin artystycznych i ozdobnych. W każdej edycji imprezy bierze udział kilkudziesięciu artystów z całego świata. W ten sposób muzeum łączy tradycję z nowoczesnością, stając się przy okazji miejscem wymiany doświadczeń i poglądów na obecność tkaniny w sztuce.

Muzeum Włókiennictwa z Łodzi to miejsce ważne, nie można go zatem przegapić podczas wizyty w tym mieście. Czas spędzony w jego murach na pewno nie będzie czasem straconym.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena