Jednak zwyczaj wysyłanie kartek świątecznych wydrukowanych na sztywnym kartoniku stał się popularny na świecie dopiero w latach dwudziestych XX wieku dzięki masowemu rozwojowi poligrafii.
Dzisiaj praktycznie nie można sobie wyobrazić Świąt takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc bez kartek świątecznych, które otrzymujemy lub wysyłamy do rodziny i znajomych. Urzędy pocztowe w tym okresie przeżywają istne oblężenie.
Od kilku lat, dzięki rozpowszechnieniu się dostępowi do Internetu i popularności poczty elektronicznej, modne stało się wysyłanie kartek elektronicznych.
Osobiście nie jestem zwolennikiem elektronicznych kartek. Dlaczego? Już wyjaśniam. Dostaję takie kartki, tworzone przez różne firmy własnymi siłami i prawdę mówiąc, najczęściej, nie wyglądają one najlepiej. Składa się na to kiepski projekt oparty na zdjęciach ogólnie dostępnych i przez to wykorzystywanych nagminnie. Zdarza się że dostaję kilka takich samych kartek różniących się tylko logiem firmy i ewentualnie treścią życzeń. Zawsze mam nieodparte wrażenie, że nadawca takiej kartki chciał zaoszczędzić lub zapomniał o świętach i w ostatniej chwili stworzył coś na kolanie. Rzadkością są elektroniczne kartki świąteczne, w które osoba lub firma wysyłająca włożyła trochę wysiłku i zadbała o ciekawą i niepowtarzalną formę.
Bardzo się cieszę, że po okresie popularności kartek elektronicznych, następuje powrót do tradycyjnych kartek świątecznych. Widać to zwłaszcza w firmach, które dbają o swój wizerunek i chcą być dobrze postrzegane przez obecnych jak i nowych klientów. Przecież o wiele przyjemniej jest otrzymać ładną tradycyjną kartkę świąteczną, która jest jednak bardziej namacalna a postawiona koło choinki stanowi dodatkowo element dekoracyjny.
Tak jak inne rzeczy podlegają modzie tak samo jest z kartkami. Po okresie mikołajów, aniołków itp. zdobionych bogato złotymi, srebrnymi elementami lub brokatem przyszła moda na kartki wykonywane ręcznie lub takie, które swoim stylem nawiązują do rękodzieła. Takie kartki i karnety świąteczne wykonuje się z kolorowego, wycinanego lub tłoczonego w świąteczne wzory, papieru. Elementy świąteczne mogą być też mocowane na elementach dystansowych, które powodują, że kartka nabiera głębi, staje się przestrzenna, trójwymiarowa. Niektóre karnety dodatkowo zdobione są kokardkami wykonanymi z ekologicznego papierowego sznurka lub atłasowej tasiemki. Wszystko jest tak dobrane, że zwraca uwagę swoja elegancką i niebanalną formą.