Sztuczny zbiornik w okolicach Polkowic, będzie powiększany. Inwestycja będzie kosztowac ponad 1 mld zł.

Data dodania: 2015-04-27

Wyświetleń: 1623

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Największy sztuczny zbiornik w Europie będzie jeszcze większy!

Zbiornik odpadów poflotacyjnych "Żelazny Most" znajduje się na terenie gmin Polkowice, Grębocice (pow. polkowicki) i Rudna (pow. lubiński). Jego nazwa pochodzi od sąsiadującej z nim wsi w pow. polkowickim. Jest to największy sztuczny zbiornik wodny w Europie, którego powierzchnia sięga 14 km2. 

I to właśnie od strony Żelaznego Mostu koncern KGHM rozpoczął pracę nad poszerzeniem zbiornika odpadów. Rozpocząto wycinkę drzew wokół zbiornika. 

KGHM, spółka, która wykorzystuje ten obiekt do utylizacji odpadów, planuje jego powiększenie. Jak jednak zapewniają władze koncernu, głównym celem prowadzonych prac będzie podwyższenie, a nie poszerzenie zbiornika. Dzięki planowanym pracom obiekt ma służyć miedziowej spółce przez kolejne lata, aż do 2042 r. 

Choć prace spędzały sen z powiek lokalnych mieszkańców, władze KGHM zapewniają, że prace nie wpłyną na jakość życia lokalnej społeczności. - Jest to raczej związane z podniesieniem wysokości istniejącego zbiornika i lekkim jego poszerzeniem. To spowoduje, że zagospodarowanie odpadów będzie możliwe do roku 2042, czyli znacznie przedłuży funkcjonowanie głównego ciągu technologicznego - zapewniał na antenie Polskiego Radia Wrocław wiceprezes KGHM Polska Miedź, p. Jarosław Romanowski.

Przed rozpoczęciem prac spółka prowadziła rozmowy i prosiła o zgodę mieszkańców okolicznych miejscowości. Ci przystali na propozycje spółki. W zamian wielu z nich dostanie prace w KGHM-ie, a dzieci z okolicznych miejscowości będą wyjeżdżać na kolonie sponsorowane przez koncern. Jak zapewniał sołtys wsi Tarnówek (pow. polkowicki), dzięki pracom KGHM zapewnił wielu jego sąsiadom pracę w miedziowej spółce. 

Zbiornik powstał w 1974 r. pomiędzy Polkowicami a Rudną. Podczas jego budowy wysiedlono i zalano trzy miejscowości (Barszów, Kalinówka i Pielgrzymów) a także zalano drogę pomiędzy miejscowościami. Obecnie trasa między miejscowościami prowadzi wzdłuż ściany rozlewiska.

Spółka KGHM odprowadza podatki do lokalnych gmin z tytułu użytkowania terenu pod działalność gospodarczą. Dzięki temu roczny budżet gmin Polkowice, Rudna czy Grębocice jest wysoko lokowany w statystyce per capita.  

Licencja: Creative Commons
0 Ocena