Budząca się do życia natura, promienie słoneczne, cisza przerywana świergotem ptaków - czego chcieć więcej? Nie zwlekaj i rozpocznij przemianę swojego ogrodu w zieloną krainę już tej wiosny!
Rośliny ozdobne do ogrodu
Planując zakup roślin ogrodowych należy zapoznać się z kilkoma fundamentalnymi zagadnieniami. W pierwszej kolejności podejmujemy decyzję o umiejscowieniu roślin i dokonujemy oceny pod kątem nasłonecznienia i wielkości wybranego obszaru. Powinno się zwrócić uwagę na to jaką wysokość maksymalną osiągną rośliny w perspektywie kilku lat. Drugim istotnym zagadnieniem jest rodzaj gleby. Upewnijmy się przed zakupem, czy warunki glebowe na Twojej posesji będą odpowiednie do poprawnego przyjęcia się, wzrostu i rozwoju rośliny. Wybór odpowiedniej sadzonki, z powodu ich różnorodności, może nastręczać pewnych problemów, dlatego pokrótce scharakteryzujemy najpopularniejsze grupy.
Byliny - zazwyczaj są to rośliny wieloletnie, odporne na surowe warunki klimatyczne. Najpopularniejsze gatunki to aster, bodziszek, chaber, dzwonek, fiołek, funkia, goździk, lawenda, macierzanka, orlik, pelargonia, pierwiosnek, piwonia, rozchodnik, wiesiołek, zawilec. Uprawa bylin wymaga przekopania podłoża na głębokość 20 cm, odchwaszczenia, dodania nawozu naturalnego lub sztucznego oraz obfitego podlania. Raz na kilka lat byliny można rozmnażać przez podział rośliny.
Drzewa i krzewy iglaste - sadzimy je w miejscach nasłonecznionych, na żyznej, wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie (choć zdarzają się wyjątki). W zależności od spodziewanej maksymalnej wysokości rośliny, zagospodarowujemy odpowiednią ilość miejsca. Przed umieszczeniem bryły korzeniowej w wykopanym dołku, należy ją namoczyć w misce z wodą. Drzewa i krzewy iglaste nawozi się mieszankami bogatymi w magnez, które zapobiegają brązowieniu igieł. Najpopularniejsze rodzaje iglaków to cedr, cis, choinka, cyprys, jodła, modrzew, sosna, świerk.
Drzewa i krzewy liściaste - sytuowane najczęściej w granicy działki, chronią ogród przed wiatrem, kurzem i odgłosami z zewnątrz. Przez zasadzeniem należy starannie przygotować podłoże - odchwaścić i rozłożyć nawóz zarówno w obrębie dołka jak i przyległego obszaru. Najczęściej spotykanymi rodzajami krzewów liściastych są forsycja, bez, hortensja, jaśminowiec, kalina, krzewuszka, lilak, magnolia, tawuła, natomiast drzew liściastych - głóg, jarząb, judaszowiec, klon, morwa, wierzba, wiśnia ozdobna.
Paprocie ogrodowe i paprotniki - wymagają gleby żyznej i wilgotnej. W tym celu podłoże urozmaica się ziemią próchniczą, a rośliny podsypuje się mieszanką kory i suchych liści. Można również umieścić paprocie w sąsiedztwie oczek i cieków wodnych.
Pnącza - grupa roślin charakteryzująca się dużą siła wzrostu. Spełniają funkcję dekoracyjną i osłaniającą. Dzielą się na pnącza wijące się - potrzebujące drabinki lub innych wystających elementów architektury ogrodowej, na których mogą się owinąć - oraz pnącza czepne, które posiadają organy czepne przytwierdzające roślinę do elewacji, muru i innych powierzchni płaskich. Wymagania glebowe, poza nielicznymi wyjątkami, nie są zbyt wygórowane - ziemia ogrodowa będzie w zupełności wystarczająca. Popularne rodzaje pnączy to akebia, bluszcz, chmiel, cytryniec, glicynia, powojnik, wiciokrzew, winobluszcz.
Rośliny jedno i dwuletnie - większość roślin z tej grupy nie ma wysokich wymagań glebowych. Luźna ziemia ogrodowa, nawet z domieszką piasku, pozwoli na normalny wzrost rośliny. Nie wymagają dużo przestrzeni, wkomponują się bez problemów pomiędzy inną roślinność ogrodową. Rośliny jedno i dwuletnie charakteryzują się pięknymi kwiatami i stanowią nieodzowną dekorację ogrodu.
Rośliny przybrzeżne i wodne - rośliny umiejscowione na tafli zbiornika wodnego (rośliny pływające), pod jego powierzchnią (rośliny strefy głębokiej - powyżej 50 cm głębokości, rośliny strefy płytkiej do 50 cm głębokości), w strefie bagiennej oraz w strefie przybrzeżnej. Oprócz funkcji dekoracyjnej spełniają także rolę stabilizującą mikrośrodowisko wodne.
Trawy i rośliny trawopodobne - niezwykle ważny element architektury ogrodu. Stanowią uzupełnienie kompozycji złożonej z pozostałych roślin ozdobnych, a coraz częściej są jej głównym elementem aranżacyjnym. Nie mają wygórowanych wymagań glebowych, preferują środowisko średnio wilgotne, nasłonecznione, nie sprawiają kłopotów z rozmnażaniem, które wykonuje się przez podział kęp. Przed zasadzeniem - ziemię należy spulchnić, starannie usunąć chwasty i dodać kompostu.