Energetyka stanowi prawie 80% polskiej gospodarki, z czego odbiorcy nie zdają sobie sprawy. Traktują prąd jako dobro oczywiste, które ma znajdować się w ich domach, a opłaty mają być jak najniższe. 

Data dodania: 2015-07-25

Wyświetleń: 1397

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wpływ kursów walut na ceny energii?

Od 2007 roku obserwujemy jak  klienci korzystają z przysługującego im prawa jakim jest zmiana sprzedawcy energii. Pod koniec 2014 roku sprzedawcę zmieniło ponad 287 tys. odbiorców taryfy G i ponad 122 tys. odbiorców taryf z grup biznesowych. Dalsze wzrosty statystyk spowodowane są zwiększająca się wiedzą i świadomością klientów.

Odbiorcy nie wiedzą jednak co wpływa na wzrost cen kwh energii. Sprzedawcy nabywają wolumeny energii na TGE zawierając kontrakty terminowe. Wystawca kontraktu bierze na siebie obowiązek dostarczenia energii  po określonej cenie i w określonym czasie. Cena po jakiej sprzedawca nabędzie energię na TGE jest ceną wyjściową, kształtuje się ona ze względu na różne czynniki.

Badając oddziaływanie wewnętrznych czynników rynkowych takich jak popyt, ceny paliw dostrzegamy, że to nie jedyne czynniki wpływające na ceny energii. Ważnym czynnikiem wpływającym jest też poziom zakontraktowania na energię jaki odnotuje rynek hurtowy. Jak się okazuje nie bez znaczenia jest też zapotrzebowanie jakie występuje KSE.

Ustalając cenę dla klienta końcowego sprzedawca musi w analizie uwzględnić ryzyko administracyjno-prawne związane z obrotem energią , podatki oraz koszt świadectw energii, na które nie ma wpływu. Marża sprzedawcy nie przekracza kilku procent, jeśli sprzedawca chce konkurować o miano najtańszego sprzedawcy i przyciągnąć tym do siebie klienta.

Ilość czynników wpływających na cenę końcową jest trudna do ukazania, stanowi wypadkową wielu zdarzeń rynkowych i aspektów ekonomicznych. Walutą rozliczeniową na TGE jest złoty zatem trudno dokonać analizy ceny towaru w stosunku do waluty tak jak można to zauważyć na przykładzie wzrastającej ceny dolara i cen benzyny.  W dobie wahających kursów walut należy brać pod uwagę, że cena za MWh może ulec zwiększeniu jak
i zmniejszeniu w ciągu jednej sesji giełdowej. Umacnianie się walut zagranicznych, zwłaszcza Euro i dolara może przyczynić się do wzrostu cen energii w dalszej perspektywie tylko wtedy gdy zaowocuje to spadkiem złotego. Obecnie jednak nie zaobserwowano wzrostu polskiej waluty co może zaowocować spadkiem cen nośników energii pomimo wzrostu walut zagranicznych.    

Licencja: Creative Commons
0 Ocena