Urządzanie kuchni jest zawsze wyzwaniem, a aranżacja kuchni w określonym stylu, wymaga znajomości nie tylko zasad ergonomii, ale i zasad, którymi charakteryzuje się wybrana stylistyka. Czym powinnieneś się kierować urządzając kuchnię w stylu prowansalskim?

Data dodania: 2015-03-12

Wyświetleń: 930

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?

Kuchnia nie jest zwykłym pomieszczeniem – powinna być wygodna, dopasowana do potrzeb jej użytkowników i powinna współgrać wystrojem z pozostałymi pomieszczeniami, aby zachować spójność aranżacji. Jeśli wiodącą estetyką w Twoim domu jest styl prowansalski, wystrój kuchni również powinien do niego nawiązywać.

W projektowaniu każdej kuchni, niezależnie od stylu w którym jest urządzona, trzeba trzymać się naczelnej zasady: piękno powinno iść w parze z funkcjonalnością. Nie może ona jedynie ładnie wyglądać, ale powinna być wygodna, ergonomiczna i funkcjonalna. Tutaj styl prowansalski bardzo sprzyja: meble prowansalskie to meble, które nie tylko ładnie i stylowo wyglądają, ale są także meblami niezwykle funkcjonalnymi, z mnóstwem szufladek i szafek specjalnego przeznaczenia, które pomagają nie tylko zachować ład w kuchni, ale przede wszystkim powodują, że niemal wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne możemy mieć na wyciągnięcie ręki. Kuchnia prowansalska szczególnie również sprzyja tym, którzy lubią naturalne materiały, bowiem zarówno meble, jak i wszelkie dodatki powinny być wykonane z materiałów naturalnych – w kuchni prowansalskiej nie ma miejsca na sztuczności, powinna ona jak najbardziej przybliżać swoim klimatem do natury.

Jakie są zatem podstawowe zasady, których powinno się przestrzegać, urządzając kuchnię w stylu prowansalskim?

  1. Materiały – powinne być naturalne, a zatem powinno być to drewno, kamień, ceramika, len, bawełna, wełna. Ta zasada ma również taką zaletę, że dzięki temu meble i dodatki posłużą o wiele dłużej – meble z litego drewna są meblami tak solidnymi, że będą cieszyć mieszkańców przez wiele długich lat.
  1. Kolorystyka – powinny dominować kolory jasne, jakby rozbielone i z reguły takie, które można spotkać w naturalnym otoczeniu mieszkańców Prowansji: delikatne kremy i biele, błękity i rozbielone turkusy nawiązujące do polnych kwiatów i błękitu nieba, kolory lawendy, zielenie prowansalskich wzgórz, a także odcienie brązów, żółci i rudości.
  1. Meble – naczelną zasadą jest to, że nie powinny one stanowić zwartej zabudowy. Mile widziane są wszelkie pojedyncze meble: wolnostojące stoliki kuchenne do krojenia, wolnostojące szafy kuchenne: najlepiej z szufladami i z okuciami lodówkowymi, otwarte szafki wiszące, na których można wyeksponować talerze, wiszące półki z kołkami, na których można zawiesić ozdobne kubki lub dekoracyjne ręczniki, wyspy kuchenne z relingami i otwartymi półkami, które będą idealne do przechowywania garnków oraz sprzętów kuchennych. Meble powinny wzornictwem oraz kolorystyką nawiązywać do dawnych mebli prowansalskich.
  1. Dodatki i dekoracje – w kuchni prowansalskiej wystarczającymi dekoracjami są widoczne, dzięki otwartym półkom i przeszklonym szafkom, naczynia i utensylia kuchenne, które wspaniale podkreślają charakter kuchni i dodają jej sielskiego uroku. Jeśli chcesz dodatkowo podkreślić prowansalski klimat, wprowadź do aranżacji detale ozdobione rysunkiem lawendy: dzbanki, serwetki, zasłonki oraz dodaj bukiety suszonej lawendy.

Pamiętaj, że każda kuchnia powinna być uszyta na miarę potrzeb ich użytkowników. Nie wahaj się zatem bawić tymi zasadami, bowiem są to jedynie podstawowe wytyczne, które mają Ci pomóc przy aranżacji prowansalskiej kuchni. Projektowanie domu powinno dostarczać samych pozytywnych emocji, zatem jeśli tylko chcesz którąś ze wskazówek zmodyfikować – zrób to, najwazniejsze jest bowiem to, aby kuchnia spełniała wszystkie Twoje oczekiwania.

Licencja: Creative Commons