Styl prowansalski to jeden z ulubionych motywów aranżacyjnych. Lekki, romantyczny, budzi przyjemne skojarzenia i nadaje wnętrzom niesamowitą przytulność. Jak stworzyć przestrzeń przywołującą na myśl południe Francji? Sprawdź nasze wskazówki.

Data dodania: 2019-10-21

Wyświetleń: 929

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Mieszkanie w stylu prowansalskim – sprawdź, jak je stworzyć

Wielu z nas marzy o stworzeniu wnętrza, które przywołuje wspomnienia lata i wprowadza do wnętrza ciepły nastrój i atmosferę sielskości. Z tego powodu architekci wnętrz często sięgają po inspiracje rodem z Prowansji. Na co zwracają uwagę? Zobacz, jak urządzić mieszkanie w stylu prowansalskim.

Co wyróżnia styl prowansalski?

  • Kolorystyka

We wnętrzach stylizowanych na prowansalskie dominuje biel. To ona optycznie powiększa pomieszczenia i sprawia, że wydają się bardziej przestronne. Przede wszystkim zaś tworzy specyficzny klimat – łączący prostotę znaną z minimalizmu i przytulność. Często, dla kontrastu, występują akcenty drewniane, w jasnych odcieniach (np. sosna). Możemy spotkać dodatki w stonowanych tonacjach – pudrowego różu czy beżu, a także szarości. Do klasycznego stylu prowansalskiego nawiązuje kolor lawendy – kwiatu uprawianego tradycyjnie w Prowansji – który dobrze współgra z bielą i drewnem.

  • Inspiracje

Chcąc zaaranżować wnętrze w tym stylu, stawiajmy na meble z surowego drewna lub sprawiające wrażenie przeciągniętych niedbale białą farbą. W aranżacjach tego typu królują tak zwane przecierki, które są specyficzną techniką stylizowania powierzchni mebli, ścian czy bibelotów. Bardzo dobrze odnajdują się tu akcenty vintage, a także motywy kwiatowe i inne botaniczne – wykorzystane np. w formie obrazków (w tę stylistykę doskonale wpisują się ryciny) czy nadruków na poduszkach.

Nie tylko meble – wykończenie podłogi w stylu prowansalskim

Aranżując wnętrze, nie możemy zapomnieć o drewnie, które gra tu pierwsze skrzypce. Motyw drewniany powinien pojawić się także na podłodze, która, odpowiednio wyeksponowana, może stać się piękną ozdobą. Planując jej zakup, oprócz walorów wizualnych warto wziąć pod uwagę także czynniki praktyczne. Niestety naturalne drewno nie jest funkcjonalnym materiałem do wykończenia podłogi. Z tego powodu architekci wnętrz coraz częściej wybierają płytki podłogowe drewnopodobne z gresu. Ich rysunek do złudzenia przypomina drewno, a przy tym są znacznie wygodniejsze w użytkowaniu. Gres jest wysoce odporny na działanie wilgoci, ścieranie, a także obciążenia i uszkodzenia mechaniczne. Wykazuje właściwości antypoślizgowe. Przy dobrych parametrach technicznych nie traci na estetyce. Prezentuje się efektownie – dzięki rozmiarom imitującym szerokość prawdziwych desek i barwom odzwierciedlającym ich oryginalne desenie.

Dla amatorów naturalnego odcienia drewna Cerrad przygotował kolekcje Acero marrone i Acero ochra. Osobom ceniącym jasne drewno spodobają się płytki Acero bianco lub Catalea dust. Kontrastowa podłoga w nieco ciemniejszym odcieniu to np. Tilia Steel.

Płytki podłogowe drewnopodobne mają jeszcze jedną przewagę nad drewnem – uniwersalność. Nadają się do wykończenia podłóg w każdym pomieszczeniu domu (kuchni, salonie, łazience), a także na zewnątrz.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena