Coraz częściej słyszy się o Doulach, które wspierają kobiety podczas porodu. Czasem jednak informacje te są zdawkowe i przyszłe mamy nie orientują się dokładnie, jakie usługi świadczą Doule.

Img

Kim jest Doula? Jest to kobieta, najczęściej doświadczona już w macierzyństwie, która wspiera kobietę i jej bliskich w czasie ciąży, podczas porodu oraz w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. To, na co należy zwrócić uwagę to ciągłość wsparcia świadczonego przez Doulę. Doula towarzyszy ciężarnej w przygotowaniach do porodu, jest obecna podczas całego porodu i w pierwszych godzinach po narodzinach dziecka oraz wspiera ją w macierzyństwie. Badania na dużej populacji kobiet wykazały, że ciągłość wsparcia osoby spoza personelu medycznego ma pozytywny wpływ na przebieg porodu, w znacznym stopniu zmniejsza ilość interwencji medycznych i porodów zabiegowych. Wsparcie ma charakter emocjonalny, fizyczny oraz informacyjny. Doula nie świadczy żadnych usług medycznych. 

Na czym polega wsparcie Douli? Doula jest kobietą, która w pełni, bezwarunkowo akceptuje wszystkie decyzje ciężarnej. Nie narzuca jej swoich wyborów, lecz wspiera rodzącą w jej decyzjach. Daje to ciężarnej poczucie, że nie jest sama ze swoimi wyborami i że jest ktoś, kto uszanuje jej wolę. Przyszła mama może porozmawiać z Doulą o swoich wątpliwościach, obawach i lękach związanych z ciążą, porodem, zdrowiem swoim i dziecka, opieką nad noworodkiem. Doula udziela wsparcia informacyjnego proponując klientce wiarygodne materiały (publikacje, książki, filmy), które pomogą ciężarnej rozwiać pojawiające się wątpliwości. Może pomóc w stworzeniu jej Planu Porodu, w którym zawarte będą preferencje rodzącej.

Doula towarzyszy rodzącej od momentu, w którym kobieta będzie jej potrzebowała. Może przyjechać do rodzącej do domu lub spotkać się dopiero w szpitalu. Doule mogą uczestniczyć również w porodach domowych, pod warunkiem, że rodząca ma asystę medyczną (położna bądź lekarza). Doula jest obecna podczas całego porodu. Stosuje wobec rodzącej naturalne metody łagodzenia bólu (masaże, okłady, aromaterapię itp.). Pomaga kobiecie w przyjmowaniu dogodnych pozycji porodowych. Wspiera emocjonalnie, dodając jej otuchy, doceniając jej wysiłek i motywując do dalszej pracy. Zawsze popiera wybory rodzącej. 

Doula zostaje z matką i maleństwem przez okres około 2 godzin po porodzie. W tym czasie służy pomocą np. przy przystawieniu dziecka do piersi. Na prośbę mamy robi pamiątkowe zdjęcia.
Spotkania po porodzie mają na celu wsparcie młodej mamy i jej partnera w pierwszych tygodniach rodzicielstwa. Pomaga młodym rodzicom zorganizować życie, służy pomocą w laktacji czy opiece nad noworodkiem. 
Jak wygląda rozpoczęcie współpracy z Doulą? Gdy ciężarna kobieta decyduje się na wsparcie Douli powinna poszukać odpowiedniej dla siebie. W dużych miastach z reguły większy jest wybór. Warto umówić się z wybraną osobą (lub kilkoma) na wstępną rozmowę (z reguły takie spotkanie jest  bezpłatne). Podczas spotkania można dowiedzieć się, jakie doświadczenia posiada Doula (w ilu porodach uczestniczyła), czy ukończyła specjalne szkolenia i kursy (np. kurs podstawowy, staż certyfikacyjny, kurs laktacyjny itp.). Kobieta powinna zastanowić się, czy ta Doula jej odpowiada też pod względem temperamentu, zachowania, czy się dobrze z nią dogaduje. Nie trzeba decydować się na usługi Douli podczas spotkania – można spokojnie przemyśleć swoją decyzję i jeżeli będzie pozytywna umówić się z Doulą na rozpoczęcie współpracy. 

Współpraca rozpoczyna się w momencie podpisania umowy miedzy ciężarną a Doulą. W umowie powinien znaleźć się zakres świadczonych usług: ilość spotkań przed porodem i po porodzie oraz czas, w jakim Doula będzie w dyspozycji klientki w okolicy przewidywanego porodu. Ponieważ poród może nastąpić na kilka a nawet kilkanaście dni przed i po wyznaczonym terminie, kobieta powinna mieć gwarancję, że Doula stawi się do porodu. Wskazane jest, by Doula miała zastępstwo (inną Doulę), gdyby z ważnych przyczyn (np. choroby) nie mogła uczestniczyć w porodzie. W umowie obydwie strony ustalają wysokość i sposób płatności za usługę Douli.

Decydują się na wsparcie Douli nie trzeba rezygnować z obecności partnera przy porodzie. W niektórych szpitalach przy rodzącej może być ojciec dziecka i Doula. Doula może być pomocna ojcu pokazując mu, w jaki sposób może pomagać partnerce w trakcie porodu. Tam, gdzie może podczas porodu towarzyszyć jedna osoba zawsze istnieje możliwość zamieniania się w trakcie porodu i najlepiej, gdy to rodząca decyduje, w którym momencie powinien być przy niej parter a kiedy Doula. 

Jeżeli szukacie Douli w Waszym miejscu zamieszkania to informacje o nich znajdziecie na stronie Stowarzyszenia Doula w Polsce.

 

Licencja: Copyright - zastrzeżona