U kobiet często w pierwszych miesiącach ciąży rozwija się instynkt macierzyński. Wyjątkową chwilą jest poczucie pierwszych ruchów dziecka w łonie matki. 

Data dodania: 2015-01-14

Wyświetleń: 1581

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Jak pomóc ojcu wejść w rolę taty?

 Okres ciąży wprowadza mamę w macierzyństwo. To ona regularnie chodzi na wizyty lekarskie, robi zalecane w ciąży badania, stara się prawidłowo odżywiać i prowadzić zdrowy tryb życia. Jednak ważne jest również, aby ojciec mógł uczestniczyć w Waszym - Twoim i dziecka życiu od początku. 

W jaki sposób zaangażować tatę jeszcze przed narodzinami dziecka?

1. Dziel się z nim swoimi emocjami, odczuciami i zachęcaj partnera, by opowiadał o swoich przeżyciach. Oczekiwanie na pojawienie się nowego członka rodziny z pewnością budzi też wiele emocji u ojców, choć może rzadziej o tym mówią. Tak samo jak Wy, ojcowie mogą mieć gorsze i lepsze dni. Również oni mogą odczuwać obawy, czy poradzą sobie w nowej roli. Szczere rozmowy jeszcze bardziej zbliżą Was do siebie i obydwoje będziecie mieli w sobie wzajemne wsparcie. Prawidłowa komunikacja to jedne z filarów szczęśliwej rodziny.

2. Jeżeli to możliwe niech ojciec będzie obecny przy badaniach USG. Usłyszenie bycia serca swojego dziecka, zobaczenie jak ono wygląda to „namacalny” dowód, że jest się już rodzicem. 

3. Wspólnie piszcie „pamiętnik ciążowy”. Coraz więcej mam już w ciąży przelewa swoje myśli na papier właśnie w formie pamiętnika. Może warto zachęcić tatę, by również tworzył go z Tobą. Jeżeli pisanie pamiętnika wydaje się Wam zbyt czasochłonne możecie w ważnych chwilach napisać list do swojego dziecka. Kiedyś to będą wspaniałe pamiątki dla Was albo prezent dla Waszego dziecka. 

4. Zaplanujcie i zróbcie fotograficzną sesję „brzuszkową”. Bardzo często jest tak, że z okresu ciąży zdjęcia ma jedynie mama, a tata był ich autorem. Z pewnością każdy tata chętnie zapozuje do rodzinnych zdjęć.

5. Zachęcaj tatę do kontaktu z dzieckiem poprzez głaskanie Twojego brzucha, mówienie do niego, śpiewanie czy nawet czytanie bajeczki. Może być to Wasz codzienny rytuał. Po urodzeniu dziecka potrafi rozpoznać głos mamy, natomiast trudniej mu rozpoznać niższy głos taty. Jednak im częściej będzie go słyszało w okresie prenatalnym, tym szybciej odróżni po go wśród innych głosów z otoczenia.

6. Podzielcie się obowiązkami związanymi z przygotowaniem mieszkania na przyjście dziecka. Z pewnością tata chętnie wymaluje pokój dla maleństwa, skręci meble itp. 

7. Zapiszcie się razem na zajęcia w Szkole Rodzenia. Udział w zajęciach pozwoli się Wam przygotować do porodu oraz opieki nad dzieckiem. Chętni ojcowie mogą również zapisać się na specjalne zajęcia organizowane z myślą o tatusiach, gdzie nauczą się między innymi jak opiekować się noworodkiem.

8. Jeżeli obydwoje tego chcecie zaplanujcie wspólny poród: wybierzcie miejsce porodu, pojedźcie razem je obejrzeć, porozmawiajcie z personelem medycznym.

9. Nie pozwól, by Wasi bliscy i znajomi koncentrowali się jedynie na Tobie i dziecku. Z reguły bywa tak, że to przyszła mama i dziecko pozostają w centrum uwagi, a ojciec schodzi na drugi plan. A przecież on również jest dumny z faktu, że niedługo zostanie rodzicem.

10. Razem przygotujcie się do Waszej nowej roli w życiu, jaką jest Rodzicielstwo. Warto podyskutować o swoich poglądach na wychowanie dziecka jeszcze nim się urodzi. Pomocne mogą być książki omawiające różne zagadnienia związane z opieką i wychowaniem dziecka. Jeżeli przeczytasz coś wartościowego to podziel się tym z partnerem.

Jak widać, istnieje wiele różnych sposobów i okoliczności sprzyjających powstawaniu wczesnej więzi między nienarodzonym jeszcze dzieckiem i jego tatą. Wy same najlepiej znacie swoich partnerów, dlatego zastanówcie się, co może być pomocne dla nich, by od dnia narodzin dziecka spełniali się w roli ojców.

Licencja: Copyright - zastrzeżona