Ostatnio coraz modniejsze są piece na ekologiczne paliwo, dlatego zaczynasz rozważać zakup takiego kotła. Tylko masz mnóstwo pytań: Czy droższy piec na ekogroszek jest wart swojej ceny, czy ma jeszcze jakieś zalety poza ekologicznym spalaniem i przede wszystkim czy koszt ogrzewania przekroczy twoje możliwości finansowe.

Data dodania: 2014-12-08

Wyświetleń: 1479

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zalety pieca na ekogroszek

  • Ekologiczne paliwo spełniające normy wyznaczone przez Unię Europejską – niska zawartość siarki i popiołu.
  • Ogrzewanie tańsze niż ogrzewanie gazem czy olejem. Porównując z węglem typu orzech ceny ogrzewania są zbliżone.

Koszt 10 kWh

Ogrzewanie ekogroszkiem - ok. 0,70 zł

Ogrzewanie gazem - powyżej 1 zł

Zimą średnie zużycie ekogroszku wynosi ok. 1,5-2 kg/godz. w piecach c.o. o mocy 15-25 kW.

Przy zastosowaniu pieca z podajnikiem koszty eksploatacji zmniejszają się nawet do 40% w porównaniu z tradycyjnymi piecami grzewczymi.

Sezon zimowy można zamknąć spaleniem około 4–5 ton ekogroszku. Oczywiście są to liczby szacunkowe, wszystko zależy od potrzeb, temperatury na zewnątrz oraz wielkości mieszkania.

  • Nie musisz jednorazowo zaopatrywać się w surowiec na cały sezon – ekogroszek pakowany jest w workach lub oferowany luzem.
  • Pakowany w workach nie brudzi kotłowni. Czysta kotłownia powinna być standardem w nowoczesnym domu. Ekogroszek tak pakowany umożliwi osiągniecie takiego celu.
  • Ekogroszek to paliwo wydajne i ekonomiczne.
  • Szeroki wybór kotłów na ekogroszek – przystosowane zarówno do spalania ekogroszku, jak i węgla typu orzech, miału, drewna, pelletu, owsa itd. Nowoczesne z podajnikiem, o różnej mocy o wysokiej sprawności do 85% – komfortowa obsługa, nie wymaga ciągłych wizyt w kotłowni, pełny załadunek wystarcza na okres od 3 do 7 dni. Nie wymagają stałego rozpalania, a spalanie jest praktycznie bezdymowe.

Wady pieców na ekogroszek

  • Wymagają miejsca – odpowiednio duże pomieszczenie i przestrzeń na składowanie paliwa. Oczywiście kotłownia nie musi mieć metrażu salonu, ale powinna być przestronna, by zmagazynować worki tak, by można było się swobodnie po niej poruszać.
  • Wyższa cena, która jednak z czasem przekłada się na oszczędność. Piece na ekogroszek to koszt 7-9 tys. zł. Co tanie to drogie - tu sprawdza się to porzekadło. Lepiej kupić droższy piec, który będzie bezawaryjnie działał przez wiele lat niż tańszy, który po jednej zimie będzie wymagał naprawy przekraczajacej jego wartość.
Licencja: Creative Commons
0 Ocena