Czy fotograf to artysta? Czy wy będąc fotografami czujecie się artystami? Różnice między fotografią artystyczną a zwykłym zdjęciem.

Data dodania: 2014-12-02

Wyświetleń: 2627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy fotograf to artysta?

Fotografia jest jednym z najbardziej popularnych i wszechdostępnych sztuk w dzisiejszych czasach. Czy fotografa możemy nazwać artystą? Oczywiście, że tak. Jednak różnice między bycie artystą od bycia zwykłym fotografem są ogromne. Z fotografami jest jak z malarzami. Nie każdy rysunek jest dziełem, tj. nie każda fotografia jest sztuką. Zobrazumy sobie różnicę.

Obrazek obok przedstawia wizerunek psa. Jest to zwykły rysunek kredką. Czy przedstawia coś konkretnego? Nie specjalnie. Artysta nazwał by to bublem. O takim rysunku możemy powiedzieć, że nie prezentuje sztuki - zwykłe zdjęcie. Zatem autor takiego obrazka z pewnością artystą nie jest.

Sprawa ma się inaczej gdy zobaczymy takie zdjęcie:


 

Oba rysunki przedstawiają psy. Technika wykonania nie ma tutaj znaczenia. Drugi obrazek przedstawia jednak coś więcej niż wizerunek psa. Przedstawia on obraz nad którym powinniśmy dywagować, zadawać sobie pytania: Co te psy robią, co przedstawiają, dlaczego się tak zachowują, czy obraz posiada jakiś ukryty przekaz? Taki obraz możemy nazwać sztuką, a autora artystą.

Z fotografią jest tak samo. Większość z nas jest zwykłymi fotografami. Zajmujemy się fotografią ze względów zainteresowań, ze względów hobbystycznych lub zawodowych. Dziedzin fotografowania jest dużo: fotografia reklamowa, fotografia dziedzięca, fotografia przyrodnicza, a nawet artystyczna. Teraz zadajemy sobie pytanie. Czy jednak fotografia artystyczna oznacza, że fotograf jest artystą? Nie koniecznie. Dla przykładu - ja zajmuje się fotografią reklamową w Poznaniu, kolega zajmuje się fotografią dziecięcą w Swarzędzu, a inny kolega to zwykły przeciętny fotograf z Środy Wlkp.. Co nas łączy? Wszyscy jesteśmy fotografami, jednak nie wszyscy jesteśmy artystami. Przykładowo ja wykonując fotografię reklamową nie koniecznie potrzebuje oczka artystycznego. Zakładam, że ciut więcej posiadają jej koledzy, którzy na obiekt fotografofania muszą spojrzeć pod innym kątem.

W takim razie zadajmy sobie pytanie czym różni się fotografia artystyczna od zwykłej fotografii? Tym samym co w przypadku obrazu malowanego. Zwykły rysunek nie jest sztuką. Dzieło które wzbudza w nas osłupienie oraz refleksje, dzieło nad który musimy dywagować i dzieło które przedstawia się w estetyczny sposób jest sztuką, a autor tego dzieła może nazywać się artystą. Obraz obok zdecydowanie przedstawia jakieś dzieło, a autor tego zdjęcia jest artystą.

Czy czujecie się więc artystami? Na to pytanie odpowiedzieć musicie sobie sami. Ja będąc zawodowym fotografem artystą się nie czuje.


 


 

 


 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena