Jesteś fotografem zawodowym i szukasz nowego sprzętu? Może zaczynasz fotografię amatorską i nie wiesz jaki sprzęt zakupić? Nie podamy konkretnego modelu aparatu, ale doradzimy czym masz się kierować.

Data dodania: 2014-12-15

Wyświetleń: 2297

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jaki sprzęt do fotografii amatorskiej? Jaki do zawodowej?

O tym, jak ważny w fotografowaniu jest sprzęt nie musimy się wcale przekonywać. Aparat to ponad połowa sukcesu fotografa. Resztą dzielą się talent, umiejętności oraz inny sprzęt tj.statyw czy sprzęt oświetleniowy. Czym zatem powinniśmy kierować się przyierzając do zakupu aparatu?

Jestem fotografem amatorem

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografowaniem to powinieneś zastanowić się jakie chcesz wykonywać zdjęcia i jaki budżet na to przeznaczyć. Przy fotografowaniu kupno aparatu i sprzętu to zazwyczaj wydatek jednorazowy. Jeśli mają być to zdjęcia naprawdę amatorskie o dobrej jakości możesz kupić zwykły aparat cyfrowy i zamknąć się w budżecie do tysiąca złoty. Jeśli zależy Ci na jakości wykonywanych zdjęć zainwestuj w aparat lustrzany. Ma on wiele więcej możliwości od zwykłej cyfrówki i zdecydowanie bardziej przeznaczony jest do fotografii artystycznej. Jedną z tych możliwości jest możliwość zmiany obiektywu co ma główny i najistotniejszy wpływ na jakość, rozmiary i jasność wykonywanych zdjęć. Możesz kupić najzwyklejsze najtańsze lustrzanki oraz uniwersalny obiektyw. Głównymi cechami którymi powinieneś się kierować przy wyborze obiektywu są ogniskowa i jasność. Ogniskowa to kąt widzenia aparatu, jasność natomiast wpływa na jasność, po prostu. Jest to ilość przepuszczanego światła przez obiektyw, który wpływ na jakość zdjęć wykonywanych głównie po ciemku. Im jaśniejszy obiektyw, tym zdjęcia jaśniejsze. Ważną istotną cechą jest jeszcze ogniskowanie, wpływa ono na ostrość wykonywanych zdjęć. Tutaj z pomocą przychodzi autofocus (automatyczne łapanie ostrości). Obiektywy z autofocusem są zdecydowanie bardziej polecane. Przy kupnie obiektywu zwróć też uwagę na mocowanie, tak aby pasował do twojej lustrzanki.

Po za obiektywem bardzo ważnymi istotnymi cechami aparatu są

  • rozmiar matrycy – zwróć uwagę na rozmiar i rozdzielczość. Im większa matryca tym zdecydowanie więcej jakości w wykonanym zdjęciu. Rozdzielczość natomiast wpływa na wielkość wykonanych zdjęć. Obecnie praktycznie w każdym aparacie rozdzielczość jest tak wysoka, że parapetr ten przestaje mieć znaczenie.

  • liczba megapikseli – inaczej rozczielczość, im więcej megapikseli tym mozliwość uzyskania zdjęć o większej rozdzielczości.

  • Wyświetlacz – pozwala wybierać funkcje menu, kadrować ujęcia oraz pokazywać wykonane zdjęcia. Cechy na które warto zwrócić uwagę to czy wyświetlacz jest obracany, oraz czy ma wygodne menu. Obracany wyświetlacz przydaje się szczególnie w przypadku wykonywania zdjęć sobie lub nagrywania filmów tj. Vlogi.

Jestem fotografem zawodowym

Szukasz specyficznego sprzętu? Postaramy się doradzić.

Zakładamy, że wykonując zdjęcia zawodowo masz pojęcie o aparatach. Nie będziemy się rozwodzić o cechach do poszczególnych rodzajów fotografii. Wykonując fotografię ślubną polecamy zaopatrzyć się w aparat z możliwością nagrywania. Jest to szczególnie przydatna funkcja gdyż o prócz zdjęć można świadczyć usługi kamerowania. Jest wiele lustrzanek, które jakością obecnie przebijają najlepsze kamery. Jedynym minusem w nagrywaniu lustrzanką jest utrata jakości.

W przypadku gdy wykonujesz zdjęcia panoramy istotną cechą jest posiadanie dobrego statywu i aparatu z funkcjami panoramicznymi. To te dwie rzeczy wpływają na jakość i dokładność wykonanej panoramy.

Gdy zajmujesz się fotografią reklamową zachęcam do stworzenia studio. Ponieważ oprócz dobrego aparatu przyda Ci się kilka lamp, płachta pochłaniająca cień oraz dobry statyw z możliwością regulowania konta pochylenia o 360 stopni. Jest to istotne aby być bardzo konkurencyjnym ponieważ rynek fotografi reklamowej rozwija się obecnie wszędzie, szczególnie jeśli są to duże miasta tj. Kraków, Gdańsk, czy Poznań – fotografia reklamowa jest bardzo ważna. Powstaje tam wiele nowych firm a przemysł kwitnie pełną parą - więc i zapotrzebowanie na reklame rośnie.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy wam cechy kupna dobrego aparatu i trzymamy kciuki za udany zakup i za pięknie wykonywane zdjęcia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena