Zlecając windykację należności czynszowych, zmuszeni jesteśmy w krótkim czasie pozbyć się nieuczciwego lokatora, lokatorów przemawia za tym ekonomiczne dysponowanie finansami.  Wyegzekwowanie należności nie jest prostą sprawą. Eksmisja najemcy nie jest taka łatwa. 

Data dodania: 2014-11-21

Wyświetleń: 1776

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Windykacja należności czynszowych

 Zlecając windykację należności czynszowych, zmuszeni jesteśmy w krótkim czasie pozbyć się nieuczciwego lokatora, lokatorów przemawia za tym ekonomiczne dysponowanie finansami. Najemca lokalu nie uiszczając zawartych w umowie najmu opłat ,naraża nas na straty finansowe. Jako właściciele wynajmowanego mieszkania/ lokalu, musimy regulować należności związane z czynszem, energią elektryczną, wodą, gazem itp. koszty te nazywają się mediami. Wynajmując mieszkanie lub lokal, przy podpisywaniu umowy najmu liczymy na rzetelność i uczciwość najemcy, często jednak początkowe dobre wrażenie jest mylne.

 Co zrobić żeby dochodzić zaległych należności za czynsz? Jak się pozbyć nieuczciwego najemcy? Jakie mamy prawa?

Jeżeli zaległość z tytułu opłat czynszowych przekracza 3 miesiące Dział Windykacji w porozumieniu z właścicielem lokalu sporządza wezwanie do zapłaty i wysyła je do dłużnika listem poleconym lub doręcza za pośrednictwem windykatora terenowego za pokwitowaniem. Po bezskutecznym upływie terminu do zapłaty, pracownik zakłada teczkę windykacyjną dłużnika, w której gromadzi wszelkie informacje i korespondencję dotyczącą dłużnika. Następnie udajemy się do przedmiotowego lokalu i sporządzamy ankietę weryfikującą otrzymane dane, a w szczególności ustalamy aktualny stan wszystkich osób pełnoletnich zamieszkujących w danym lokalu wraz z osobą posiadającą umowę najmu lokalu.

Ważną informacją jest że przedawnienie należności czynszowych przedawnia się po trzech latach od daty wymagalności.

Bardzo wygodnym sposobem dochodzenia roszczeń od najemcy lokalu lub nieruchomości jest zlecenie windykacji firmie windykacyjnej.

Jak pozbyć się nieuczciwego lokatora?

Sposobów jest nie wiele, zapis w umowie najmu jest jednym z elementów ułatwiających eksmisję.       Z doświadczenia wiem że obecnie niewiele umów najmu posiada takie zapisy. Oświadczenie lokatora o stałym miejscu zamieszkania jest bardzo istotnym dokumentem w procesie eksmisji.

Stosujemy różne praktyki, wykorzystujemy dostępne możliwości prawne aby skutecznie pozbyć się lokatora. W ekstremalnych przypadkach zgodnie z prawem, i w porozumieniu z właścicielem lokalu, dodajemy kolejnego najemcę, którego zadaniem jest skuteczne motywowanie dłużnika do opuszczenia lokalu.

Postępowanie sądowe jest prawnym rozwiązaniem, jak wiadomo jest ono przewlekłe i czasochłonne, wymaga nakładów finansowych, pełnomocnika itp. Prawo chroniło lokatora w okresie  jesienno zimowym ale te przepisy uległy zmianie 31 sierpnia 2011roku Dz.U, Nr 224, poz. 1342. Przepisy te uległy zmianom na korzyść właściciela lokalu. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena