Potrzeba kontaktów seksualnych jest jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych każdego dojrzałego człowieka. Jej niezaspokojenie może prowadzić do zaburzeń somatycznych i psychicznych, dlatego z własnymi potrzebami nie należy walczyć!

Data dodania: 2014-11-07

Wyświetleń: 2627

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Słowo o mechanizmach
Potrzeby fizjologiczne, w tym potrzeba odbywania stosunków seksualnych, są uwarunkowane hormonalnie – u mężczyzn przez poziom testosteronu, a u kobiet estrogenów. Oczywiście w tej grze hormonalnej są jeszcze inne, mniej istotne substancje, ale jakby na to nie patrzeć, nie ma sposobu na to, aby świadomie pokierować rozwojem swoich potrzeb. Można oczywiście rozładowywać napięcia seksualne, bo wszak masturbacja jest udokumentowana mniej więcej wtedy, kiedy i pierwsze przypadki prostytucji, natomiast trzeba wiedzieć, że taka forma satysfakcji seksualnej nie jest równie wartościowa, co stosunek płciowy. Pod wpływem bodźców erotycznych o określonym charakterze, wydzielane są do krwi różne hormony, które sterują rozwojem i zachowaniem każdego człowieka. Tutaj więc znów pojawia się coś, czego imitować się nie da – albo seks, albo nic: albo bodźce są, albo ich nie ma.


Jak szkodliwy może być brak seksu?
Stosunek seksualny jest formą kształtowania relacji międzyludzkich i dla psychiki tak naprawdę fakt, czy jest to stosunek jednorazowy, czy ze stałym partnerem, a także forma i czas trwania samego aktu mają znaczenie, ale ledwie drugorzędne. Obcowanie płciowe jest zresztą w świecie zwierząt jednym z najbardziej podstawowych mechanizmów poznawania nie tylko partnera, ale i siebie, zatem nie należy oczekiwać, że u ludzi będzie inaczej. Kontakty seksualne rozwijają psychikę, a także – i tu też raczej dziwić się nie ma czemu – mogą korzystnie wpływać na sferę somatyczną. Bądź co bądź, stosunek płciowy jest aktem jak najbardziej fizycznym, ba, bywa, że nawet wyczerpującym, acz niosącym satysfakcję. Nie bez kozery mówi się, że niewiele jest skuteczniejszych treningów odchudzających niż ostry seks…


Choroby braku seksu
Przedłużający się brak udanych stosunków seksualnych wpływa destrukcyjnie na psychikę. U mężczyzn pojawia się agresja i zachowania ksenofobiczne lub wycofanie, depresja i spadek samooceny, u kobiet natomiast tego rodzaju zaburzenia pojawiają się w pierwszej kolejności, a w późniejszym czasie może dojść również do nadpobudliwości lub obniżonej pobudliwości.


U osób, które pozbawione są kontaktów seksualnych o wiele częściej stwierdza się różne dysfunkcje seksualne. W środowiskach zamkniętych pojawiają się również zachowania patologiczne, natomiast poza takimi środowiskami występują znaczne trudności przystosowawcze.

Zajrzyj koniecznie: sex Warszawa

Jak temu zapobiegać?
Seks to naturalna potrzeba i po prostu trzeba ją zaspokoić. Jest to potrzeba pierwotna, co oznacza, że pojawia się u wszystkich zdrowych ludzi, natomiast odmienne mogą być sposoby zaspokojenia tej potrzeby. U osób, które nie mają stałych partnerów seksualnych jako rozwiązanie jawi się skorzystanie z usług prostytutki znalezionej na hotmax.pl, a u osób w trwałym związku dochodzi czasem do stworzenia akceptowanych przez partnera związków seksualnych (ludzi, którzy „wymieniają się” małżonkami, nazywa się dziś z angielska „swingersami”). Są to formy zaspokojenia tej samej potrzeby – w różnym stopniu akceptowalne i skuteczne, ale dla konkretne osoby mogące dawać więcej przyjemności niż Twój udany stosunek małżeński może dać Tobie. Należy zresztą wyraźnie oddzielić sfery moralną i biologiczną, bo ta ostatnia jest dla nas wszystkich wspólna, czego o pierwszej z nich powiedzieć się nie da.

Licencja: Creative Commons