Jeszcze do niedawna wykorzystując boazerię w jakimkolwiek pomieszczeniu mogliśmy się narazić na rozwiązanie tandetne. Obecnie ten trend zdaje się powracać nie tylko na elegancje salony, ale także do tradycyjnych i nowoczesnych domów i mieszkań. Co warto wiedzieć o tym elemencie, aby dokonać właściwego wyboru?

Img

Dlaczego warto stawiać na boazerię we wnętrzach?

Powodem, który w głównej mierze przemawia za użyciem tego elementu jest możliwość wykorzystania go zarówno w pomieszczeniach o klasycznym, jak i nowoczesnym charakterze. Taka uniwersalność wynika z faktu, iż boazeria może być stworzona w różnych stylach. Deski służące do wykańczania ścian mogą mieć różną szerokość i posiadać różne profile, mogą być też wyprodukowane z drewna o różnym usłojeniu i odcieniach. Dodatkowo możemy je też dowolnie wykańczać, poddając lakierowaniu, bejcowaniu, olejowaniu czy malowaniu na wybrany przez nas kolor. Ponadto, za jej wykorzystaniem przemawia też stosunkowo łatwy montaż, który nie wymaga chociażby wyrównywania ścian.

 

Na jakie gatunki drewna warto stawiać?

W przypadku boazerii, która będzie stanowiła wykończenie powierzchni ścian w pomieszczeniu warto stawiać przede wszystkim na deski wykonane z drzew liściastych. Takie drewno charakteryzuje się odpowiednią twardością i wytrzymałością, a te cechy są niezwykle istotne przy późniejszym użytkowaniu ścian. Za boazerię wyprodukowaną z gatunków liściastych będziemy musieli jednak sporo zapłacić. Zdecydowanie tańszą alternatywę stanowią wówczas produkty wykonane z drzew iglastych. Takie deski są o wiele miększe, a co za tym idzie bardziej narażone na różnego rodzaju uszkodzenia, a nawet odbarwianie, co w szczególności dotyczy boazerii z desek sosnowych.

 

Boazeria coraz częściej jest wykańczana fornirem, czyli okleiną z cienkich arkuszy drewna, co umożliwia tworzenie różnego rodzaju stylizacji. Równie popularna jest też technika intarsji, która pozwala łączyć jasne i ciemne gatunki drewna, dając tym samym niepowtarzalny efekt wizualny. Przed zakupem konkretnej boazerii powinniśmy zastanowić się, czy chcielibyśmy sami zadecydować o jej wykończeniu, ponieważ wtedy należy złożyć zamówienie na drewno w stanie surowym.

 

Tradycyjnie czy po angielsku?

Ściany za pomocą boazerii możemy ozdobić według własnego uznania, np. stosując ją na całej powierzchni lub też w stylu angielskim. Boazerię angielską mocuje się zazwyczaj do wysokości około 95 centymetrów. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim we wnętrzach o bardziej klasycznym charakterze, choć różnorodność dostępnych obecnie form zdaje się po części zaprzeczać tej teorii.

Licencja: Creative Commons