Z wiekiem ilość naturalnego kwasu hialuronowego, kolagenu i poziom ukrwienia warg maleje, co powoduje że usta stają się węższe, mniej wydatne i bledną. Są jednak sposoby, aby zastąpić brakujące substancje i na jakiś czas przywrócić ustom piękno. Ale zanim wybierzesz się do specjalisty wykonującego zabieg powiększania ust, warto dowiedzieć się kilku rzeczy na ten temat.
Najpopularniejszą obecnie metodą jest wstrzykiwanie w czerwień wargową kwasu hialuronowego. Jego zaletą jest to, że nie wymaga on wstępnych testów alergicznych, więc zabieg może się odbyć kiedy tylko przyjdzie Ci na niego ochota. Zazwyczaj do osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy jeden zabieg, a efekt trwa od 6- 12 miesięcy. Wargi po takim zabiegu zachowują pełną funkcjonalność i dają naturalne odczucia na przykład przy pocałunkach. Niestety, ponieważ konieczne jest wkłucie igły w czerwień wargową w celu wprowadzenia kwasu, zabieg jest bolesny dlatego na życzenie pacjentki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Drugą jego wadą jest to, że wargi mogą być obrzęknięte po zabiegu przez kilka dni.
Kwas hialuronowy stwarza wiele możliwości. Można wpływać na kontury brzegów warg, podnosić kąciki ust, wyraźniej zaznaczyć łuk Kupidyna czy zlikwidować drobne zmarszczki okrężne wokół ust. Dlatego pierwszą i najważniejszą rzeczą jest decyzja jaki kształt i jak duże usta chciałabyś mieć. Nie skupiaj się tylko na tym, że chcesz aby były jak największe i jak najpełniejsze. Pomyśl, jak będą one współgrały z twoją twarzą i czy nie lepiej zrobić je mniejsze ale za to o innym kształcie? Dla przykładu, jeśli chcesz uzyskać efekt ust młodzieńczych, górna warga powinna być pełniejsza. Kiedy już zdecydujesz się jak mają wyglądać twoje usta wybierz dobrą klinikę, taką jak na przykład proclinic.pl, ponieważ jest to zabieg wymagający dużej precyzji i doświadczenia.
Jak wygląda wizyta? Po ustaleniu z lekarzem pożądanego kształtu ust należy zwrócić uwagę lekarza na nawracające infekcje opryszczkowe, jeśli takie mają miejsce. Konieczna jest wtedy profilaktyka przeciwopryszczkowa lekiem przeciwwirusowym. Następnie lekarz przystąpi do zabiegu który trwa około 30 minut. Najpierw należy usunąć makijaż, dlatego lepiej żebyś nie malowała okolic ust przed zabiegiem. Następnie, jak przy każdym naruszeniu bariery skórnej, konieczna jest dezynfekcja miejsc, w które będzie się wkłuwał lekarz, najpierw ze znieczuleniem, później z właściwą substancją. Iniekcja kwasu hialuronowego jest liniowa, to znaczy że igła jest wprowadzana prostopadle do linii podłużnej wargi aż do miejsca w którym ma zacząć być wstrzykiwana substancja, a następnie lekarz wycofuje igłę po torze wejścia, cały czas wstrzykując kwas. Kiedy igła znajduje się już poza czerwienią wargową lekarz wykonuje masaż który ma na celu wymodelowanie wypełniacza. W dobrej klinice lekarz powinien na koniec zabiegu schłodzić usta, co zmniejszy opuchliznę po zabiegu.
Należy zwrócić uwagę na to, czy lekarz wykonał wszystkie wymienione powyżej czynności. Nie zdezynfekowanie okolicy wkłucia może prowadzić do zakażenia, a w wyniku braku masażu wypełniacz może tworzyć grudki, które mogą być dla ciebie wyczuwalne, aż do momentu wchłonięcia się preparatu. Niektóre powikłania są niezależne od lekarza. W czerwieni wargowej mogą wytworzyć się krwiaki, których często nie widać i które objawiają się jako opuchlizna. Zwłaszcza predysponowane do ich powstawania są osoby przyjmujące leki przeciwkrzepliwe, lub takie które zażywały aspirynę w ciągu kilku dni przed zabiegiem. Aby takich krwiaków nie nakłuwać przy kolejnym zabiegu należy poczekać aż opuchlizna zniknie całkowicie.
Kwas hialuronowy jest metodą bezpieczną i dającą zdecydowanie spektakularne efekty. Należy jednak pamiętać aby nie oszpecić się na własne życzenie zbytnim pośpiechem i złym doborem kształtu ust do własnej urody.