Szósta część "Systemowego Rozwoju Biznesu'                

Data dodania: 2014-10-12

Wyświetleń: 1786

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Stan Tyłkochronu

Stan Systemowego Rozwoju Biznesu jest wspaniały – zgodzisz się ze mną, prawda? Tutaj mamy jasność. Zgodzisz się też, że wszystko co wspaniałe wymaga choć odrobiny pielęgnacji – nawet Ferrari 458 czasami musi trafić na przegląd lub do ręcznej myjni. A właśnie zaniedbania mogą wybić Cię ze stanu firmy idealnej, szczególnie te związane z nadgorliwością.

Ludzie boją się ryzyka i jak coś się sprawdza, to to powielają – często nadgorliwie wybierając zbytnie bezpieczeństwo zamiast nutki ryzyka i kreatywności, koniecznych w biznesie. Tak też dzieje się w etapie Tyłkochronu.

Z rozleniwienia schodzisz powoli w dół, ponieważ bezpieczeństwo i formularze stają się ważniejsze od rozwoju firmy – możesz to zobaczyć w bankach i wielkich instytucjach. Oczywiście jest droga powrotu.

Podsumowanie

Teraz na szybko podsumowanie, które wykorzystamy do kwadratu dobrze, bo dodatkowo udzielimy odpowiedzi na pytanie, co ma ISO 9001 do każdego etapu i na czym się skupić.

Chcę, byś raz jeszcze przyjrzał się temu wykresowi – i zastanowił się, gdzie jesteś.

A na koniec już całkiem luźno – nie chcę doradzać Ci w kilkunastu sekundach co zrobić. Bardziej na luzie powiem Ci tylko, co bym zrobił w każdej z tych sytuacji…

Hurra! Wspaniale – rób co robisz, baw się, o to teraz chodzi. Etapów rozwoju nie przeskoczysz. Pytasz co robić? – otóż masz do wyboru dwie drogi:

  • Dość mocno można zniwelować to wahnięcie, skupiając się już teraz szczególnie na sprawnym systemie zbierania informacji – tego w późniejszych etapach może brakować – na jaśniejszym dzieleniu i spisywaniu obszarów odpowiedzialności oraz na zbieraniu wiedzy o Klientach i o pracownikach.
  • Jeśli nie masz ambicji być wielką firmą – super! Małe firmy rodzinne są super – i jeśli nie chcesz rozwijać swojej, nie musisz się w to pakować. To Ty decydujesz kim chcesz być, skupiaj się więc głównie na marketingu, by zbierać najbardziej dochodowe zlecenia i umacniać niszę. Automatyzacja i procedury też się przydadzą, by zyskać więcej wolnego czasu.

Padały tu pytania o ISO 9001 – norma jest OK, tylko że ISO 9001 to norma bardzo uniwersalna, mówiąca co robić, a nie jak to robić, dlatego bardzo dużo zależy od człowieka, który ją wprowadza. W rękach bardzo dobrego konsultanta nastawionego na biznes – a o taką pozycję osobiście walczyłem przez ostatnie lata – może Ci pomóc ogarnąć tę informacyjną zabawkę. W kiepskich rękach – poprzeszkadza i narobi kosztów.

Gratuluję – bo naprawdę potrzeba było ogromnej determinacji, by tu dojść. Nawet gdy jesteś niezadowolony, uśmiechnij się, bo jest wyjście z tej sytuacji.

Potrzeba Ci kompleksowego systemu, który tę granicę przesunie o wiele dalej – sprawnie wyginając linię komplikacji w dół.

To nie opisanie, a wyczyszczenie firmy, tak, by stworzyć mechanizm, który działa metodą Systemowego Rozwoju Biznesu, stworzy fundamenty pod sprawne zarządzanie, rozwiązanie problemów organizacyjnych firmy i jej optymalizację – potem wystarczy utrwalenie ich za pomocą przydatnych narzędzi zgodnych z ISO 9001.

A tak nawiasem mówiąc, to życzę Ci stanu Systemowego Rozwoju Biznesu – zasługujesz na taki styl życia.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena