Wybór dobrej księgowej to niezwykle kluczowa kwestia w funkcjonowaniu każdej firmy. To przecież jej powierzamy najważniejsze dokumenty, upoważniamy do rozliczania się z urzędami.

Data dodania: 2014-10-10

Wyświetleń: 972

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Jak wybrać dobrą księgową? – 8 cech dobrej księgowej

Księgowa jest więc pewnego rodzaju łącznikiem pomiędzy firmą, a ważnymi instytucjami m.in. Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Księgowa pełni niezwykle odpowiedzialną rolę, dlatego ważne jest znalezienie tej odpowiedniej, której nie będziemy bali się powierzyć całej rachunkowości naszej firmy. Jak więc to zrobić? Na co zwracać szczególną uwagę?

Cechy dobrej księgowej

Istnieje kilka ważnych cech, którymi powinna charakteryzować się każda dobra księgowa:

Kwalifikacje i doświadczenie księgowej

Jeśli chcesz być pewny, że sprawy rachunkowe w firmie będą prawidłowo prowadzone postaw na doświadczenie. To właśnie zdobyte kwalifikacje, odbyte praktyki i doświadczenie zawodowe sprawią, że księgowość w twojej firmie będzie prowadzona w sposób profesjonalny. Konieczne jest również systematyczne uzupełnianie swojej wiedzy, gdyż szybko zmieniające się prawo może być przyczyną podstawowych błędów w rozliczeniach.

Rzetelność księgowej

Niezwykle ważne jest, aby księgowa z dużą dokładnością księgowała, spisywała i kompletowała wszystkie prowadzone operacje w specjalnie do tego przygotowanych księgach rachunkowych. Jest to bardzo istotne, gdyż każde, nawet najmniejsze opóźnienie, pominięcie jakiejkolwiek faktury, brak sporządzonych dokumentów, czy najmniejsze niedociągnięcia mogą pociągać za sobą poważne konsekwencje finansowe oraz problemy w funkcjonowaniu firmy.

Systematyczność księgowej

Jest to jedna z najistotniejszych cech każdej dobrej księgowej, gdyż tak jak to mówi zasada memoriału każda operacja gospodarcza musi być zaksięgowana na czas ich powstania, czyli nie może być odłożona na później. W przeciwnym razie zaległości w księgowaniu i rejestracji minionych zdarzeń mogą znacząco zaburzyć funkcjonowanie księgi rachunkowej.

Dobra organizacja

W biurze księgowej wbrew pozorom ciągle coś się dzieje, dlatego dobry księgowy nie może pozwolić sobie na zaległości. Konieczne jest rozliczanie i sporządzanie kolejnych dokumentów, zestawień i sprawozdań powstałych na bazie bieżących operacji rozliczania i księgowania.

Kreatywność księgowej

To właśnie ona zapewni księgowej nowe i świeże spojrzenie na sytuację firmy. Dobra księgowa będzie w stanie zaproponować alternatywne rozwiązanie zaistniałej sytuacji oraz zaoferuje dobrą poradę m.in. w zakresie optymalizacji podatków. To ona może pomóc w zwiększeniu kosztów.

Odpowiedzialność księgowej za własne błędy

Każda dobra księgowa posiada polisę ubezpieczeniową OC, która bez problemu pokryje koszty finansowe spowodowane jej błędem. Ważne, aby polisa ta obejmowała nie tylko podatek dochodowy, ale również podatek VAT. Już na samym początku dowiedz się ile wynosi limit ubezpieczenia.

Poufność przekazanych dokumentów

Powierzając księgowej niezwykle ważne dokumenty i informacje o firmie musimy mieć pewność, że dochowa ona tajemnicy handlowej oraz informacji o pracownikach. Ważne jest więc by podpisała ona umowę dotyczącą poufności zobowiązującej ją do zachowania w tajemnicy wszystkich informacji i danych.

Wydawać by się mogło, że niezwykle ważny jest również cennik usług. Jednak bardzo często pozornie niższe ceny często przekładają się na jakość świadczonych usług. Chociaż na dany moment niższa cena wydaje się zachęcająca to w przyszłości może się to przełożyć na o wiele większe kary finansowe spowodowane niekompetencją i popełnionymi przez księgową błędami.
    
Wymienione wyżej cechy to tylko kilka z podstawowych, ale niezwykle ważnych kryteriów, którymi należy się kierować w wyborze księgowej. Bardzo ważne jest, aby była to osoba, której możemy zaufać i która rzetelnie wypełni swoje obowiązki.

Licencja: Creative Commons