Czasy nowych technologii XXI wieku, które stawiają na ekologię, zachęcają Polaków do stosowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle i w gospodarstwach domowych. Jedną z idei zmniejszenia opłat za korzystanie z ogrzewania gospodarstwa domowego przy pomocy węgla jest zastosowanie tak zwanej energii solarnej.

Data dodania: 2014-09-26

Wyświetleń: 816

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Kilkuroczne obserwacje otoczenia pozwoliły na sprecyzowanie pojęcia "oszczędności" w tematyce ogrzewania domów. Zastanawiamy się często, co robić by zaoszczędzić. Chęć obniżenia wysokich rachunków często zmusza nas do karygodnych zachowań, często nawet do kradzieży. Gdy na utrzymaniu mamy rodzinę, chcemy dla niej jak najlepiej. Dotychczasowa pensja w wielu przypadkach nie pozwala na godne przetrwanie zimowych dni. 

Zanim jednak postanowimy, że w naszym nowo kupionym lub dopiero budowanym domu będziemy oszczędzać, musimy już zaplanować, jak to będzie wyglądało. W ogrzewaniu domu mamy do dyspozycji wiele możliwych sposobów na obniżenie kosztów wykorzystania surowca energetycznego takiego jak gaz ziemny czy węgiel, drewno, olej opałowy. Jedną z możliwości jest stosowanie energooszczędnych pieców np. z podajnikami, które samoczynnie utrzymują zadaną temperaturę w domu. Ich nowoczesne wykonanie zapobiega utracie ciepła w znacznym stopniu oraz wykorzystuje nawet ciepło ze spalin uciekających do komina. Podobne rozwiązania stosuje się przy projektowaniu pieców gazowych.

Te technologie pozwalają w sporej części zaoszczędzić wydane pieniądze, jednak to nie wszystko, co możemy zrobić, aby nasz dom był o wiele bardziej ekologiczny i zarazem ekonomiczny od innych. Jedną z technologii, która potrafi bardzo dobrze wspierać ogrzewanie naszego domu, jest tzw. technologia solarna. Prawidłowo zrealizowana może dogrzać nasz dom nawet do 20% całego ogrzewania. Korzystanie z technologii solarnej szybko zwróci nam koszt montażu i instalacji takiej technologii. Jak działa metoda ogrzewania technologią solarną? W teorii jest to bardzo proste. Ciemne panele słoneczne wypełnione cieczą (najczęściej glikolem), umieszczone na dachu budynku, pod odpowiednim kątem nagrzewają wodę umieszczoną w zbiorniku. Następuje tak zwana wymiana ciepła między bojlerem a ogniwem. Następnie nagrzany płyn (woda), pompowana przy pomocy odpowiednich urządzeń obiegowych, wędruje do grzejników czy do instalacji ciepłej wody użytkowej, która równocześnie może być ogrzewana piecem gazowym, elektrycznym, a nawet płaszczem wodnym z kominka.

Tak wygląda w dużym uproszczeniu instalacja solarna. Montażem takich instalacji zajmują się doświadczeni hydraulicy i profesjonalne firmy. W mojej opinii instalacja solarna ma znacznie więcej zalet niż wad. Główną wadą takiej instalacji jest chyba tylko jej koszt zakupu i montażu, jednak wydane pieniądze szybko wrócą do naszego portfela z oszczędności.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena