Dawno, dawno temu, staropolskie obyczaje nakazywały, by kosztami ślubu i wesela równomiernie dzielili się rodzice Państwa Młodych według przyjętego obyczajem porządku. Tak było w bajkach i za czasów, których my nie pamiętamy. Teraz w większości Nowożeńcy samodzielnie troszczą się o weselny budżet.

Data dodania: 2014-09-16

Wyświetleń: 1499

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Ślub a finanse czyli jak sfinansować ślub i wesele

Bez wątpienia organizacja ślubu i wesela wymaga pokaźnych nakładów finansowych. Często to właśnie zamożność przyszłych Państwa Młodych determinuje rozmach i liczbę przewidywanych atrakcji. Każda Para Młoda planuje weselny budżet, dzieli go na części, które sfinansują przygotowania, stroje, ceremonię w kościele (lub urzędzie) i samo wesele. Jedni zwracają szczególną uwagę na wykwintne menu, inni inwestują w lepszą oprawę muzyczną, jeszcze inni stawiają przede wszystkim na dekoracje, stroje i ogólną „prezencję”. Bez wątpienia jednak nawet największe pieniądze nie zagwarantują ani powodzenia całej organizacji, ani tym bardziej szampańskiej zabawy. W trakcie planowania i rozdzielania finansów warto więc zastanowić się nad źródłem, z którego będą pochodziły weselne fundusze i czy na pewno warto te środki przeznaczyć na organizację tego jakże ważnego, ale jednak jednego dnia życia.

Finansowanie z własnych środków

Najwięksi szczęściarze, a może trzeba powiedzieć najbardziej przezorni, już w momencie podjęcia decyzji o ślubie dysponują środkami, które pozwolą im na organizację kościelnych uroczystości i samego wesela. Nie ma jednak co ukrywać, że takie pary należą wciąż do ogromnej mniejszości.

Pożyczka bankowa

Kiedy na realizację wszystkich weselnych marzeń własnych środków nie starcza, przyszłe Młode Pary sprawdzają zdolności kredytowe lub inne możliwości pozyskania pieniędzy (nierzadko tak zwanych szybkie pożyczki oferowane przez parabanki). Dostępna na rynku oferta bez wątpienia kusi już nie tylko łatwością pozyskania środków, ale i szybkością udostępniania jakże potrzebnej Narzeczonym gotówki. Pamiętajcie jednak, że przed podpisaniem umowy kredytu / pożyczki oprócz potencjalnej ślubnej sielanki, warto zobaczyć całkowity koszt takiego budżetu, a mianowicie sprawdzić odsetki i koszty uzyskania lub obsługi całej pożyczki. Tylko tak Młodzi będą w stanie oszacować, ile tak naprawdę będzie kosztowało ich wesele (do ceny ślubnej sukienki, obrączek, wynajmu sali, orkiestry, kwiatów, jedzenia, fotografa itd. itd. trzeba będzie dodać odsetki naliczone przez bank).

Zapożyczenie się u najbliższych

Bezpieczniejszą formą pożyczki wydaje się być zadłużenie się u rodziny lub znajomych. W takim wypadku Młodzi pożyczają większą sumę od jednej osoby lub zbierają potrzebny budżet od kilku, czasem nawet kilkunastu przyjaciół. Nie mniej jednak i w takim wypadku koniecznie trzeba pamiętać, że wcześniej czy później pieniądze trzeba będzie oddać, a w razie jakichkolwiek opóźnień czy problemów z oddaniem długu, dotychczasowe, nawet najbardziej nieskazitelne relacje, zostaną wystawione na bardzo poważną próbę.

Pomyślcie więc czy rzeczywiście zasada „zastaw się a postaw się” jest tą, której chcecie chołdować w dniu swojego ślubu. Może lepszym pomysłem byłoby założenie rachunku oszczędnościowego, zgromadzenie puli pieniędzy która pozwoli na organizację skromniejszego wesela niż zakładaliście, ale zagwarantuje finansowy spokój i nie będzie musieli dnia ślubu wspominać przy okazji terminów spłaty kolejnych rat?

Licencja: Copyright - zastrzeżona
1 Ocena