W każdym z nas czas pozostawia jakiś ślad. Organizm jest mimo wszystko podatny na pewnego rodzaju uszkodzenia, a efekt jest taki, że wyglądamy starzej. Jeśli jednak zna się przyczynę jakiegoś procesu, to najpewniej można mu też przeciwdziałać. Nie inaczej jest i w tym przypadku.

Img

Jedzenie zabija

Fakt, że spożywamy dużo produktów wysoko przetworzonych, zdecydowanie nie służy organizmowi. „Odkręcenie” wszystkiego, co działo się w zakładzie produkcji żywności, aby uzyskać z tego proste substancje odżywcze, wymaga sporych nakładów energetycznych i przy okazji jest przyczyną powstawania wolnych rodników, które mają działanie niszczące. Odpowiednia dieta, w której dużą część stanowią produkty nieprzetworzone, nie tylko powoduje, że organizm mniej zużywa się na procesach trawienia, a ponadto otrzymuje także zastrzyk naturalnych przeciwutleniaczy niezbędnych w walce z wolnymi rodnikami.

Oczywiście można utrzymać młody wygląd twarzy, ale proces zużycia organizmu nie może zostać całkowicie zatrzymany i – co warto dodać gwoli ścisłości – dotyczy to również osób na dietach głodowych. Nawet jeśli wtedy następuje trawienie, ale nie dość, że ważnych elementów budulcowych organizmu, to jeszcze po mocno zwichrowanych szlakach metabolicznych, co jest podwójnie szkodliwe.

Ruch i wypoczynek

Ruch i wypoczynek do niedawna były sobie przeciwstawiane: bieg i leżenie do góry brzuchem, praca i popołudniowa kawa. Na szczęście w XXI wieku akurat tutaj trochę zmądrzeliśmy i uczymy się powoli pracować w sposób niezagrażający zdrowiu (powoli) i zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że ani nadmiar ruchu, ani nadmiar bezczynności nie sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia i młodego wyglądu.

Ruch jest dla organizmu jednym z najbardziej prymitywnych i jednocześnie najskuteczniejszych mechanizmów mobilizacyjnych. To w odpowiedzi na zwiększoną aktywność fizyczną regulowane są wybrane procesy na różnych poziomach organizacji, a z kolei wypoczynek jest dla organizmu okresem reparacji, powrotu do normy po zwiększonym wysiłku. Najlepiej, aby oba te stany występowały cyklicznie, ponieważ wtedy rytmy biologiczne stabilizują się, a wewnętrzne zegary przyjmują właściwy bieg.

Kosmetyka i higiena

Dziś dla ludzi największym zagrożeniem nie są już tygrysy czy słonie, ale wirusy i bakterie. Fakt, ludzki organizm potrafi się przed nimi bronić, ale jak to na wojnie, zwycięzca też ponosi straty. Widocznym objawem pyrrusowego zwycięstwa są procesy starzenia. Higiena, która stanowi zewnętrzne wsparcie sił obronnych organizmu i kosmetyka, będące wspomożeniem procesów odbudowy uszkodzonych tkanek są niezbędne, aby wiele lat zmagania się z niewidocznym, ale istniejącym przeciwnikiem zostawiło jak najmniejsze spustoszenie.

Szczególnie istotna jest prawidłowa pielęgnacja twarzy o delikatnej skórze. Oczywiście tutaj sytuacja się rozwija, ponieważ nieodpowiednia dbałość o higienę i niewłaściwe kosmetyki mogą uczynić więcej szkody niż pożytku, ale wystarczy poświęcić odrobinę czasu, aby dowiedzieć się więcej i poznać zasady prawidłowego wspierania swojego organizmu na wszystkich frontach.

Podsumowanie

Starość atakuje organizm z różnych stron i dlatego z różnych stron trzeba się bronić. Nie wystarczy tylko utrzymywać diety, bo trzeba jeszcze zabezpieczyć się od strony innych procesów starzenia. Dlatego też, jeśli już podejmujesz jakieś działania, muszą one być spójne, przemyślane, dobrze zaplanowane. Przede wszystkim natomiast musisz przyjąć odpowiednie nastawienie – z dnia na dzień niewiele osiągniesz. Potrzebny jest długotrwały, systematyczny wysiłek, a efekt na pewno będzie widoczny, taką gwarancję możemy Ci dać.

Licencja: Creative Commons