Niezbyt trudna technicznie wycieczka, aczkolwiek wymagająca dobrej kondycji i odporności na widok przepaści. Wspaniałe widoki na Dolinę Raczkową i Dolinę Jamnicką.

Data dodania: 2014-08-13

Wyświetleń: 2059

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Szczyty ktore trzeba zobaczyć: Raczkowa Czuba i Jarząbczy Wierch

Wycieczkę rozpoczynamy w Slabejce - miejscowości turystycznej słowackiego podtatrza.

Wybieramy niebieski szlak prowadzący zamkniętą dla ruchu kołowego drogą w głąb Doliny Wąskiej. Niedługo docieramy do polanki Niżnia Łąka. Idziemy szlakiem znakowanym na zielono na wyniosły grzbiet, który rozdziela doliny Jamnicką i Raczkową.

W ich otoczeniu Baraniec i Raczkowa Czuba. Dnem Doliny Jamnickiej spływa Jamnicki Potok, ponadto na jej terenie znajdują się 2 Jamnickie Stawy oraz Płaczliwy Stawek.

Po przejściu polany rozpoczynamy mozolne podejście po góre. Stosunkowo szybko zdobywamy wysokość i po niedługim czasie docieramy do Niżnich Otargańców. Nasz wysiłek zostaje zrekompensowany wspanialymi widokami na Bystrą, niezbyt często uczęszczany masyw Barańca i skaliste czuby Rohaczy. Ścieżka cały czas się wnosi. Miejscami pojawia się dość duża ekspozycja, dlatego zaleca się szczególną ostrożność na tym etapie wędrówki. Dochodzimy do Wyżniej Magury, która stanowi najwyższy punkt grani.

W tym miejscu szlak skręca w prawo. Trawiastym i dość szerokim grzbietem osiągamy Raczkową Czubę. Droga staje się znowu węższa i bardziej eksponowana. Wkrótce osiągamy Jarząbczy Wierch.

Jarząbczy Wierch to szczyt graniczny w Tatrach Zachodnich. Zbudowany jest z granitów i skał metamorficznych. Z rzadkich roślin wystepują na nim m.in. rutewnik jaskrowaty i jarząb nieszpułkowy.

Ze szczytu roztaczają się wspaniałe widoki na Dolinę Chochołowską i tatrzańskie szczyty. Spotykamy czerwony szlak główną granią Tatr Zachodnich z Wołowca na Starorobociański Wierch. Wycieczka chyba najciekawsza spośród wszystkich możliwych w tej okolicy. Miejscami średnie trudności techniczne (przede wszystkim na odcinku między Łopatą a Wołowcem) i niebagatelne stromizny.

Wzdłuż obu szlaków rozpoczynamy zejście. Ścieżka prowadzi stromo w stronę Niżniej Przełęczy.

Zielono znakowany szlak prowadzi nas w dół dość niewygodną i zniszczoną ścieżką do górnych partii Doliny Jamnickiej. Wkrótce docieramy do niebieskiego szlaku. Dalsze zejście powoli robi się coraz łagodniejsze. Szlakiem tym docieramy do polany Niżnia Łąka, a potem do Slabejki.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena