Agregat prądotwórczy to zbawienny wynalazek w miejscach, gdzie nie doprowadzono prądu. Jak pomocne jest to urządzenie przekonują się właściciele działek czy garaży, gdzie prąd i owszem – niezbędny, ale i jednocześnie nieobecny.

Data dodania: 2014-07-31

Wyświetleń: 1210

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Zastosowania

Takie urządzenie może także z powodzeniem stanowić element instalacji awaryjnego zasilania domu. Docenią to zwłaszcza osoby, dla których brak prądu to także brak ogrzewania i wody w kranie. 

Rodzaje zasilania

Do domowych zastosowań najlepsze i wystarczające są urządzenia o niewielkich gabarytach, a w konsekwencji mniejszej mocy. Jeśli mowa o urządzeniach generujących energię elektryczną z prądu przemiennego to mamy na myśli, tak zwaną moc pozorną. Jej jednostką jest woltoamper. Już w dość normalnej cenie (kilka tysięcy złotych) możemy zakupić agregat o mocy od 0,5 do kilku kVA. Urządzenia o mocy do 1,5 kVA występują najczęściej w wygodnej formie przenośnej, jednak te o większej mocy są naturalnie dużo cięższe, więc potrzebny jest transport na kołach.

 

Akumulatorowe

Najbardziej proste, najtańsze agregaty prądotwórcze zasilają urządzenia do nich podłączone energią zebraną wcześniej w akumulatorach. Najważniejszą ich wadą jest dość krótkotrwałe działanie. Zapewniają, co prawda moc kilkuset watów przez kilkanaście (a nawet kilkadziesiąt) minut, lecz po tym czasie potrzebują kilkugodzinnego ładowania akumulatorów.

 

Spalinowe

Dosyć swobodne korzystanie z urządzeń elektrycznych gwarantują generatory prądotwórcze, które są napędzane silnikami spalinowymi (Diesla, benzynowymi). Gdy zatankujemy je do pełna, możemy być pewni, iż starczą nam na kilka godzin pracy. Co do mocy to zależy ona od wielkości zastosowanego silnika, najważniejsze to wiedzieć, iż oczywiście jej wielkość przekłada się na cenę urządzenia. Za mniej niż 10 tys. zł. kupimy generator o mocy kilku kilowatów.

Generatory spalinowe nie nadają się jednak do używania w zamkniętych pomieszczeniach. Powód jest prosty: wytwarzają spaliny, mocno hałasują, a dodatkowo wymagają chłodzenia. Musimy je więc ustawiać na zewnątrz, w miejscu, gdzie hałas silnika nie będzie nikomu przeszkadzał.

 

Podróżne

Tylko niewielkiej mocy generatory podróżne (możemy je zabrać na camping) mają obudowy walizkowe izolowane akustycznie, a także ułatwiające transport. Ich główne przeznaczenie to zasilanie awaryjne elektronarzędzi i raczej niewielkich odbiorników energii elektrycznej (przykładowo, na biwaku), jednakże z powodu niewielkiej mocy nie nadają się do zasilania awaryjnego domowej instalacji elektrycznej.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena