Prowadzenie księgowości firmy to mało przyjemny obowiązek każdego przedsiębiorcy. Nie ma od niego ucieczki. Chcąc spełnić ten obowiązek, wielu przedsiębiorców rozpoczyna od samodzielnego prowadzenia rachunkowości firmy.

Data dodania: 2014-07-18

Wyświetleń: 794

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy jest to dobre rozwiązanie?

Odpowiedź, wbrew pozorom, nie jest oczywista. Warto zacząć ją pod tego, iż prowadzenie księgowości firmy to praca, którą trzeba wykonywać zgodnie z przepisami prawa, które jest skomplikowane i często niejasne. Pomimo tego, nie ma tutaj miejsca na błędy w rachunkowości, składanie do urzędów nieodpowiednich dokumentów lub nie dochowywanie terminów złożenia dokumentów czy płatności podatkowych. Każdy błąd może skutkować niemałymi kłopotami natury prawnej lub problemami finansowymi – wiele kar związanych z błędnym prowadzeniem księgowości to karty gotówkowe. Samodzielne prowadzenie księgowości firmy – w wyjątkowych sytuacjach. Samodzielne prowadzenie księgowości firmy ma sens pod warunkiem, że firma, którą prowadzimy, nie jest zbyt duża.

Sprawdza się to choćby w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych, pod warunkiem, że działalność nie jest czasochłonna, zawsze bowiem o wiele lepiej poświęcać czas na prowadzenie firmy i rozwijanie jej, niż na prowadzenie księgowości. Jeśli te dwa obowiązki ze sobą zaczynają kolidować, warto pomyśleć o wynajęciu biura księgowego. Zewnętrzne biuro księgowe to idealne rozwiązanie, opłacalne z wielu względów. Każdy, kto zdecyduje się na taką opcję, może mieć pewność, że księgowość będzie prowadzona zgodnie z przepisami prawa, a więc bardzo maleje ryzyko ewentualnych problemów natury prawnej, czy kar za nierzetelne lub nieprawidłowe prowadzenie ksiąg rachunkowych. To bardzo istotne, jednak nie można uważać, że to jedyny plus takiego rozwiązania. Drugi jest o wiele bardziej istotny. Drugim plusem takiego rozwiązania jest to, iż dzięki niemu dochowujemy obowiązku prowadzenia księgowości, a jednocześnie zyskujemy czas, dzięki któremu możemy z powodzeniem prowadzić firmę.

Podsumowując

Zewnętrzne biuro księgowe lub – w przypadku większych firm – usługi księgowe prowadzone na miejscu, czyli zatrudnienie księgowej, to rozwiązania, dzięki którym dochowanie obowiązku prowadzenia księgowości firmy i jednoczesne nie komplikowanie pracy firmy, to opcja, która się udaje. Usługi księgowe oczywiście zawsze będą wiązać się z kosztami, warto jednak ponieść te koszty i zapewnić sobie luksus prowadzenia firmy zgodnie z prawem i gwarancje rzetelnego rozliczania się z obowiązków ubezpieczeniowych i podatkowych.

Licencja: Creative Commons