Początki
Rok 1906. W USA właśnie następuje największy okres rozkwitu gospodarczego, nazwanego potem „złotą epoką”. Dynamiczny rozwój przemysłu pozwala na zatrudnienie wszystkich, którzy szukają pracy, nowo powstałe fabryki pracują pełną parą, wykorzystując miliony robotników obsługujących codziennie taśmy produkcyjne. Nowoprzybyłemu imigrantowi z Wielkiej Brytanii, Williamowi J. Riley, właśnie wpadł do głowy przełomowy – jak się potem okazało – pomysł usprawnienia życia policjantom i przedstawicielom innych zawodów, „którzy spędzają całe życie na nogach”. Zaprojektował wsuwany do butów łuk, którego zadaniem było wspieranie śródstopia. Wynalazek opatentowano i wkrótce trafił do sprzedaży, zyskując znaczną popularność. W 1939 Riley, już jako ekspert do spraw zdrowych stóp, wprowadził na rynek pierwsze buty do biegania marki New Balance, zrobione ze skóry czarnego kangura. Mimo względnych sukcesów, przez jakiś czas firma pozostawała raczej manufakturą niż przedsiębiorstwem, do momentu, w którym została kupiona przez Jima Davisa w 1972. Nowemu właścicielowi okoliczności sprzyjały: w USA wybuchła właśnie moda na bieganie, a jeden z modeli butów marki New Balance został okrzyknięty najlepszym spośród butów dla biegaczy, przez magazyn „Runner’s World”. Już w 1982. firma mogła poszczycić się obrotami o wysokości 60 milionów dolarów. Ciekawostka: New Balance po dziś dzień pozostaje w prywatnych rękach, ponieważ Jim Davis nigdy nie zdecydował się wejść na giełdę, co jednak nie przeszkodziło mu w zgromadzeniu nierealnej sumy 2,3 miliarda dolarów, plasując go na 641 miejscu listy najbogatszych ludzi świata.
Kontrowersje
Firma New Balance unika przesadnego rozgłosu, dlatego kiedy w 2011. wyciekła do opinii publicznej informacja o przekazaniu przez Jima Davisa 500 tysięcy dolarów na rzecz wsparcia sztabu wyborczego ówczesnego kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Mitta Romneya, w mediach zawrzało. Romney zasłynął bowiem z homofobicznych wypowiedzi i sprzeciwu przeciwko legalizacji małżeństw homoseksualnych. W odpowiedzi firma wystosowała oświadczenie, że darowizna pochodziła z prywatnych środków Davisa i nie jest związana w żaden sposób z poglądami firmy New Balance.
Kultowe modele
Buty produkowane w Stanach Zjednoczonych i Anglii uważane są za droższe, ale też spełniające wyższe standardy jakościowe. W USA jest produkowany kultowy model M1300 ER, którego najnowsza wersja kolorystyczna ma się pojawić w sklepach już we wrześniu. Przewidywana cena to 700 zł za parę.