Jeśli rozważasz założenie spółki komandytowej, to zapewne posiadasz już doświadczenie w prowadzeniu własnej firmy. Być może wiesz, że koszt samego uruchomienia spółki nie jest najważniejszy (o ile więcej kosztuje prowadzenie firmy!), ale chcesz go przynajmniej orientacyjnie poznać. Ten artykuł przybliży Ci ten temat.

Data dodania: 2014-06-12

Wyświetleń: 1770

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nie znam bliższych zamiarów Twoich i Twoich wspólników odnośnie szczegółów działalności planowanej przez was spółki. W związku z tym przygotowane opracowanie będzie bardzo ogólne i nie uwzględni wyjątkowości Twojego pomysłu. Możliwe, że nie zaspokoi w pełni Twoich oczekiwań.

Po pierwsze zakładam, że ustaliliście przynajmniej wstępne założenia Waszej firmy. Ten etap obejmował podjęcie decyzji między innymi o tym:

 • Czym spółka ma się zajmować i na czym zarabiać;
 • Kto będzie komplementariuszem, a kto komandytariuszem w spółce;
 • Jakie wnosicie do niej wkłady;
 • Jak rozkładacie między siebie udziały w zyskach;
 • Jaka jest treść umowy spółki.

Po drugie przyszli wspólnicy udają się z projektem umowy spółki do notariusza.

Co i ile będzie was kosztowało u notariusza?

Musicie ponieść wynagrodzenie notariusza, zwane taksą notarialną za:

Sporządzenie umowy spółki komandytowej w formie aktu notarialnego. Taksa notarialna zależy od wartości wnoszonych przez was wkładów. Dla przypomnienia wkładem może być gotówka, rzeczy (maszyny, grunty, materiały, meble, komputery, etc.), usługi. Od wartości wkładu oblicza się wynagrodzenie notariusza. Wynosi ono odpowiednio:

Wartość wkładu

Wysokość taksy notarialnej

do 3000 zł

100 zł;

powyżej 3000 zł do 10 000 zł

100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;

powyżej 10 000 zł do 30 000 zł

310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;

powyżej 30 000 zł do 60 000 zł

710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;

powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł

1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;

powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł

4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;

powyżej 2 000 000 zł

6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej
2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł;

Trzy (3) wypisy (chodzi o kopię, wypis to taka mądra nazwa zszyta sznurkiem z pieczęciami notariusza) umowy spółki – taksa notarialna 6,00 zł za każdą rozpoczętą stronę (minimum 24 wiersze).

Po co aż trzy?

 • Jedna dla spółki.
 • Druga do akt KRS i wniosku o rejestrację.
 • Trzecia – urząd skarbowy. Chłopaki ze skarbówki chcą wiedzieć na co i z kim się umawiasz. A zwłaszcza ile masz im oddać.

Kolejne egzemplarze np. do twojego domowego czy spółkowego archiwum płatne tak samo. Praktyką niektórych notariuszy jest to, że za każdy egzemplarz umowy powyżej 5 stron pobierają 30,00 zł za sztukę.

Poświadczenie notarialne wzorów podpisów wspólników spółki komandytowej. Uwaga, tylko komplementariuszy.

Notariusz pobierze 20,00 zł za podpis. Alternatywą jest złożenie podpisu w sądzie w obecności pracownika sądu rejestrowego. Bez opłat. Minusem jest to, że musicie się udać do sądu. Notariuszy jest jednak więcej. Sam musisz policzyć co jest warte więcej?  20,00 zł dla notariusza czy twój czas na wizytę w sądzie i spotkanie z pracownikiem sądu?

Do powyższych stawek musisz doliczyć VAT! Aktualnie wynosi on 23%.

Opisane kwoty to stawki maksymalne, jakie może pobrać od Was notariusz. Czy może mniej? Może. W praktyce notariusze konkurują jakością, dostępnością usług, a nie cenami.

U notariusza zapłacisz również podatki! Z tej racji, że pełni on funkcję terenowej „odmiejscowionej” placówki poboru niektórych danin i opłat.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 0,5 % wartości wkładów. Notariusz ją od was pobierze i wpłaci do właściwego Urzędu Skarbowego.

          Po trzecie, po wyjściu od notariusza, ciężsi o umowę spółki i wzory podpisów, a lżejsi o trochę pieniędzy możecie udać się do sądu rejestrowego. Potocznie nazywanego KRS-em.

Ile i za co zapłacicie w sądzie?

KRS:

 • Opłata sądowa od rejestracji – 500,00 zł.
 • Opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100,00 zł.

Tu już bez dodatkowego podatku. Obie płatne na rachunek bankowy sądu rejestrowego. Możesz zrobić to gotówką w kasie sądu, przelewem na rachunek bankowy albo kupić znaki opłaty sądowej i przykleić je do wniosku.

            Uwaga – nie wystarczy zapłacić opłaty i złożyć dokumenty przyniesione od notariusza. To musisz dołączyć do wniosku o wpis, który złożysz na właściwym formularzu.

Zaświadczenie o rejestracji jako podatnik VAT czynny – 170,00 zł opłaty skarbowej. Płatne na rachunek urzędu gminy/miasta. Naturalnie, o ile Twoja spółka będzie podatnikiem czynnym VAT.

Powyższy opis jest najbardziej zwięzłym przedstawieniem, jakie opłaty musisz ponieść przy założeniu i rejestracji spółki komandytowej. Siłą rzeczy jest ogólny!

Jak zauważyłeś koszty rejestracji można podzielić na te:

 1. Stałe, jak na przykład:
  • opłata sądowa od rejestracji - 500,00 zł;
  • opłata za ogłoszenie w MSiG – 100,00 zł;
  • opłata skarbowa za rejestrację jako podatnik czynny VAT – 170,00 zł;
  • taksa notarialna za odpis umowy spółki, czy poświadczenie podpisu;
 2. Zmienne, jak taksa notarialna uzależniona od wartości wkładów wnoszonych do spółki.

Jeśłi szukasz konkretnych przykładów i wyliczeń kosztów założenia spółki komandytowej znajdziesz je tu.

Licencja: Creative Commons