Najbardziej popularny, a przy tym bardzo tani – tak najprościej można opisać dystrybucję gorącego powietrza. Czy ten najprostszy system jest w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w całym domu?

Data dodania: 2014-05-30

Wyświetleń: 1264

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

DGP, czyli system dystrybucji gorącego powietrza jest układem grzewczym o prostej konstrukcji  wykorzystującym wkład kominkowy jako  główne źródło ciepła. Dzięki temu nieskomplikowanemu procesowi, klasyczny kominek jest w stanie ogrzać wszystkie wnętrza. Jak to działa? Ogień w kominku rozgrzewa wkład kominkowy, a ten oddaje ciepło trafiające do powietrza. Dzięki temu ogrzane już powietrze jest wstanie rozpowszechnić się po wszystkich pokojach, nawet dużego domu.

Części składowe

Najważniejszy w DGP jest wentylator kominkowy, bo to on decyduje o tym czy cały system jest sprawny. Można go zamontować na dwa sposoby: na wylocie gorącego powietrza lub na doprowadzeniu powietrza do kominka. Kolejnym ważnym elementem jest wkład, który powinien być przeznaczony do częstego, a nawet ciągłego grzania. Za najbardziej skuteczne uważane są wkłady kominkowe o długim czasie palenia przy jednorazowym opale – tym samym taki wkład ma wysoką sprawność i cechuje się niskim zużyciem drewna, co również wpływa na fakt, że ogrzewanie kominkiem jest opłacalne. Równie istotny jest filtr powietrza, ponieważ jego zadaniem jest nie tylko oczyszczanie ale też zatrzymywanie kurzu, który przemieszcza się w procesie cyrkulacji. Kominek składa się również z nawiewników umożliwiających  przepływ powietrza.

Dwa typy

W systemie dystrybucji gorącego powietrza są dwa sposoby przemieszczania powietrza.  Pierwszy z nich to typ wymuszony, który rozgrywa się za pomocą wentylatora. Zasysa on powietrze, które przetłoczone trafia do pomieszczeń w całym domu. Niewątpliwą zaletą wymuszonego typu przemieszczania powietrza jest to, że może współpracować z czujnikami temperatury i umożliwia prowadzenie kanałów z gorącym powietrzem na znaczne odległości, w tym nawet poniżej poziomu kominka – to sprawia, że kotłowni czy piwnicy będzie odpowiednia temperatura. Plusem także jest na pewno fakt, iż nie przenosi on żadnych dźwięków. Niestety, ten system takie rozwiązanie nie należy do najtańszych, ponieważ wymaga zastosowania kanałów zmniejszających szum powietrza – te części na rynku wciąż są drogie, jednak pod względem komfortu nie ma sobie równych. Tańszym, ale też bardziej popularnym rozwiązaniem jest typ grawitacyjny, w którym  powietrze dzięki wyporowi termicznemu z przemieszcza się do pomieszczeń, ale tylko w niedużej odległości. Grawitacyjnie dostarczone powietrze dotrze  zatem do maksymalnie trzech pokoi, ale ma sporo zalet. Przede wszystkim jest bezobsługowy, nie ulega awariom i jest niezależny od dostaw energii elektrycznej - jego głównym plusem jest również cena. Do wad zalicza się głównie brak możliwości stosowania filtrów oraz czułość na zmiany ciśnienia i ruch powietrza. Zarówno grawitacyjny, jak i wymuszony typ przemieszczania powietrza doskonale spełniają swoja rolę, wybór powinien być uzależniony od potrzeb – jeśli potrzebujemy ogrzania większej ilości pokoi, wybierzmy wymuszony. Natomiast jeśli kominek ma pełnią funkcję bardziej dekoracyjną, wystarczający będzie system grawitacyjny. System DGP zależy przede wszystkim od ilości, ale i rozmieszczenia ogrzewanych pokoi. Idealnie sprawdzi się w niewielkich, parterowych domkach jak i większych, parterowych posiadłościach.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena