W natłoku nowoczesności, otoczeni przez mnóstwo przedmiotów będących rezultatem osiągnięć najbardziej zaawansowanych technologii, tęsknimy czasami za starym, dobrym światem XIX czy początków XX wieku. 

Data dodania: 2014-05-17

Wyświetleń: 958

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Wyrazem takich tęsknot jest, niesłychanie dzisiaj modna, tendencja do urządzania wnętrz w duchu shabby chic – starego, podniszczonego szyku. Istotą tego stylu są meble i inne akcesoria służące do dekoracji pomieszczeń, po których widać upływ czasu. Shabby chic nie tylko nie ukrywa wieku przedmiotów, ale wręcz przeciwnie – nakazuje go eksponować, a nawet, jeśli mamy do czynienia z meblem, lampą lub zegarem niedostatecznie wiekowym, każe go postarzyć.

Współczesny shabby chic inspiruje się wystrojem dawnych wiejskich siedzib angielskich i francuskich, jest przy tym bardzo romantyczny, co przejawia się głównie w dodatkach i dominującej pastelowej kolorystyce, odcieniach bieli i szarości, złamanym beżu, bladym różu, błękicie, jasnej zieleni. Cechą charakterystyczną tego stylu jest również jego wewnętrzna niejednorodność, nie ma tutaj mowy o jakiś kompletach mebli, zestawia się ze sobą bardzo różne elementy, proste drewniane stoły rodem z wiejskiej chaty dobrze komponują się z wykwintnymi fotelikami z arystokratycznego salonu. 

Shabby chic cieszy się ogromną popularnością także dlatego, że stosunkowo prostymi metodami każdy może urządzić sobie mieszkanie w tym właśnie stylu niedrogim kosztem. Wystarczy sztucznie postarzyć drewniany mebel, pokrywając go na przykład kilkoma warstwami farby i robiąc tak zwane przecierki, do tego dołożyć kilka stylowych drobiazgów, nastrojowe lampy, koronki, kwieciste motywy, metalowy świecznik również postarzony, tabliczki na wzór dawnych tablic informacyjnych, ozdobne poduszki lub inne tego typu elementy dekoracyjne. Katalog możliwości jest w tej dziedzinie niemal nieograniczony, wszystko zależy wyłącznie od wyobraźni właściciela.    

Styl shabby chic nadaje każdemu wnętrzu duszy, stwarza wyjątkowy klimat i nastrój, pełen  ciepła, uroku i romantyzmu. Mimo złośliwych opinii zwolenników surowego minimalizmu, wnętrze urządzone w tym stylu nie jest wyrazem braku gustu, wręcz przeciwnie, świadczy o wyrafinowanym smaku estetycznym, który pozwala na przełamywanie stereotypów i zabawę konwencjami stylistycznymi, świadczy również o odwadze w pokazywaniu nieuchronnego przecież upływu czasu.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena