Komunikacja miejska to jedno z tych dóbr publicznych, które cieszy się bardzo dużą popularnością i ułatwia życie wielu ludziom. Do komunikacji miejskiej zalicza się autobusy i tramwaje, a także – w przypadku zaledwie kilku miast – trolejbusy oraz metro. Zadaniem tego wielkiego przedsięwzięcia jest ułatwienie mieszkańcom miasta podróżowania w jego obrębie oraz w rejonie miast znajdujących się nieopodal oraz ograniczenie (zminimalizowanie) korków na drogach: mniej miejsca na jezdni zajmuje jeden pełen autobus, niż kilkadziesiąt samochodów, które pojawiłyby się, gdyby wszyscy jego pasażerowie zdecydowaliby się na samodzielnie podróżowanie.
Idealna komunikacja miejsca powinna być punktualna. Powinna również dysponować najnowocześniejszymi, sprawnymi i komfortowymi pojazdami, rozkład jazdy powinien być stworzony racjonalnie i w odpowiedzi na realne potrzeby (w godzinach porannego szczytu i podczas powrotów z pracy pojazdy powinny kursować częściej albo powinno się podstawiać mieszczące więcej pasażerów tramwaje/autobusy) i bilety powinny mieć atrakcyjną cenę, tak, aby podróżującym opłacało się zrezygnować z bardziej przecież wygodnego podróżowania własnym samochodem. Niestety, komunikacja miejsca w wielu miejscach Polski już od dawna niedomaga: podróżujemy zdezelowanymi tramwajami, autobusy notorycznie się spóźniają, a czasem, zwłaszcza rano, nie są w stanie pomieścić wszystkich zainteresowanych podróżą. Jakby tego – starych, za małych pojazdów i spóźnień – było mało, ceny za przewóz regularnie rosną, co jest bardzo frustrujące: płacimy coraz więcej za coraz gorszą jakość.
Mimo tak wielu wad i niedociągnięć komunikacja miejska nadal jest bardzo często wybieraną opcją: jest ona tańsza od podróżowania własnym autem i często wygodniejsza: nie musimy się martwić o to, gdzie zapakujemy, ile zapłacimy za parking, a podczas spotkania z przyjaciółmi spokojnie możemy imprezować. Warto, aby miasta zainteresowały się bardziej, na jakich zasadach i jak funkcjonuje ich komunikacja miejsca, tak, aby jej klienci w końcu dostawali usługę o jakości adekwatnej do jej ceny.