Umiejętność autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej ma często większe znaczenie, niż doświadczenie i umiejętności.

Data dodania: 2014-04-30

Wyświetleń: 1102

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Copyright - zastrzeżona

Niestety, przeważnie w stresie kandydaci popełniają wiele błędów, które przy odrobinie wysiłku można wyeliminować. Oto najczęstsze z nich:

1. Brak punktualności

W skrajnych przypadkach może oznaczać nawet skreślenie z listy kandydatów, zatem wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, lepiej wyjść z domu z dużym wyprzedzeniem. W drodze może się wiele wydarzyć, a zapasowych minut nigdy nie jest za dużo. Nadmiar czasu zawsze można przeznaczyć na przygotowanie odpowiedzi, odświeżenie się lub wypicie kawy.

2. Zły dobór stroju

„Jak cię widza, tak cię piszą” – to stare aczkolwiek wciąż aktualne przysłowie, obowiązuje również na rozmowie kwalifikacyjnej. Zły dobór garderoby może być dla rekrutującego sygnałem, że panujące w branży standardy są kandydatowi obce. Trzeba uważać, by nie przyjść ubranym ani za mało, ani za bardzo elegancko. Istnieją jednak pewne uniwersalne kanony, do których zawsze warto się stosować. Kobiety powinny wystrzegać się nadmiaru biżuterii, głębokich dekoltów i krótkich spódniczek. U panów niedopuszczalne są koszule z krótkim rękawem i dżinsy.

3. Krytykowanie byłego pracodawcy

Wyrażanie negatywnych opinii na temat swojego poprzedniego pracodawcy stawia kandydata w bardzo niekorzystnym świetle. Niezwykle łatwo w ten sposób sprawić wrażenie osoby nielojalnej, niewdzięcznej i konfliktowej. Niestety, zarzuty pod adresem byłych pracodawców wychodzą z kandydatów wręcz naturalnie, dlatego najlepiej starać się zupełnie omijać ich temat, a wyciągnięte z poprzedniej pracy wnioski zachować dla siebie.

4. Zbytnia gadatliwość

Dobrze jest, jeśli kandydat wyraża zainteresowanie rozmową, wyczerpująco odpowiada na zadane mu pytania, a nawet ma przygotowanych kilka własnych. Jednak kiedy przesadna gadatliwość ujawnia niski poziom zdolności interpersonalnych, a rozmowa zamienia się w pogadankę, pojawia się problem. Najlepszy sposób to skontrolowanie w myślach, kiedy udzielona przez nas odpowiedź wyczerpała poruszone w pytaniu zagadnienie – kiedy uznamy, że zbliżamy się do granicy 100% czas kończyć wypowiedź, (bez wdawania się w dalsze rozważania i anegdoty).

5. Konieczność „ciągnięcia za język”

Wspomnieliśmy już, że bycie gadatliwym to błąd, ale o wiele bardziej niewskazana podczas rozmowy kwalifikacyjnej jest małomówność. Milczący kandydat sprawia wrażenie, jakby miał coś do ukrycia, może wydawać się oschły, niekompetentny albo po prostu nudny. Warto przygotować sobie kilka informacji o firmie, do których będziemy mogli mimochodem nawiązać w rozmowie. Mile widziane jest także podziękowanie za zaproszenie do firmy.

Licencja: Copyright - zastrzeżona
0 Ocena