Opal jest jednym z najchętniej w jubilerstwie wykorzystywanych kamieni szlachetnych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim niepowtarzalnej urodzie wynikającej z efektu opalizacji.

Data dodania: 2014-04-22

Wyświetleń: 2268

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 1

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

1 Ocena

Licencja: Creative Commons

Opal – barwniejszy niż pawi ogon

W zależności od kąta patrzenia, kryształy mineralne wywołują wrażenie gry barw, a w zależności od odmiany opalu, dominuje zawsze określona barwa (wynika to z konkretnego składu kamienia). Zmienność kolorów przyjęto za podstawę przy tworzeniu kryteriów podziału opali na typy. W jubilerstwie wszystkie one znajdują zastosowanie: najpopularniejsza jest biżuteria srebrna z opalem, ale kamienie te osadza się także w innych kruszcach.

Typy opali wyróżnione ze względu na barwę to:

●    Mleczny, czyli lechosos, jeśli dominują odbłyski białe, mleczne lub delikatnie szare.

●    Niebieski, czyli blue, jeśli dominującym akcentem jest barwa niebieska, granatowa lub odcienie fioletu. Ten typ opali idealnie kontrastuje z jasnym odcieniem srebra.

●    Ognisty, czyli fiery. W tym typie dominują barwy ogniste: czerwień, pomarańcz. Nazwy tej, podobnie jak w przypadku opali niebieskich, używa się łącznie z określeniem kształtu rysunku, jaki tworzą odbijające się promienie.

●    Pawiowy, czyli peacock. Jest to najbardziej zmienna pod względem barw klasa opali. Do tej grupy zalicza się te kamienie, w których wspólnie występują barwy niebieska, zielona i purpura – jak w ogonie pawia, stąd nazwa.

●    Zielony, czyli green, to jeden z najpopularniejszych typów opali. Ze względu na to, że najczęściej rysunek ma ciemny odcień, często jest stosowany w jubilerstwie w połączeniu ze srebrem lub stopami stali jubilerskiej.

●    Złoty, czyli golden, to typ, który albo połyskuje na żółto lub żółtopomarańczowo, albo ma barwę żółtą (bez wskazania konkretnego koloru, który dominowałby w grze barw).

●    Różowy, czyli pink. Jest to rzadko występujący, a zatem bardzo drogi typ opali. Te kamienie, które połyskują na różowo, łączone są przede wszystkim ze złotem, ale biżuteria srebrna z nimi też powstaje w sporych ilościach.Kolczyki, motylki z opalem.

Oczywiście typy opali to tylko pierwszy stopień klasyfikacji. Drugi, bardziej szczegółowy, uwzględnia sposób pobudzania efektów barwnych oraz powszechność występowania. Nie każdy bowiem opal jest równie cenny – opale brunatne czy ironstone są pospolitsze, a więc w jubilerstwie, jakkolwiek doceniane, to używane raczej niezbyt często. O wiele większą wartość mają opale pawiowe, ogniste, błyskowe, a także bardzo rzadkie, meksykańskie opale contra-luz. Typów jest w sumie około dwudziestu, a w każdym nieco inaczej powstają barwne rysunki.

Poza naturalnymi opalami wykorzystuje się także opale syntetyczne, jak również pospolite odmiany, które dzięki odpowiednim zabiegom (na przykład dzięki gotowaniu w miodzie lub impregnacji wodą, olejem albo woskami) doskonale imitują szlachetne odmiany. Rzecz jasna naturalne opale są zdecydowanie droższe, a biżuteria z opalami naturalnymi to prawdziwy rarytas. Zresztą rarytas w przystępnej cenie, ponieważ materiał jest relatywnie łatwo dostępny (oczywiście w porównaniu z innymi kamieniami szlachetnymi), a łączy się je zwykle z tańszymi kruszcami, co jednak w niczym nie umniejsza piękna ani samego opalu, ani pierścionków czy kolczyków.

Choć oczywiście nietrudno znaleźć listę najdorodniejszych opali, trudno dopatrzyć się sensu w jej tworzeniu: każdy opal jest inny, niepowtarzalny, całkowicie niepodobny do pozostałych. Oczywiście – wielkość może być porównywalna, ale porównanie piękna poszczególnych okazów, należących zwykle do całkowicie innych typów i grup, nie wchodzi w grę – to sprawa całkowicie subiektywna.

Licencja: Creative Commons
1 Ocena