Od 1 kwietnia 2014 roku zaczęły obowiązywać nowe limity cenowe w programie MDM. Z uwagi na to, że w większości województw ceny za metr kwadratowy lokali wzrosły, z pewnością łatwiej będzie znaleźć mieszkanie, które spełni nasze oczekiwania.

Data dodania: 2014-04-22

Wyświetleń: 1202

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Nowe limity w programie MDM

Pod względem nominalnym nadal najwyższe limity obowiązują w Warszawie. W stolicy można obecnie rozglądać się za mieszkaniem, którego koszt za metr kwadratowy nie przekracza 6126 zł. Sytuacja poprawiła się również w innych regionach kraju. W województwach  lubelskim i podlaskim, nie licząc samego Lublina oraz Białegostoku i gmin sąsiadujących, stopy limitów podwyższyły się niemal o 5 proc. Oznacza to, że na tych terenach program MDM w końcu ma szanse nabrać rozpędu. Poprzednie limity były bowiem niewspółmierne do panujących tam warunków cenowych.

Zdecydowanie największy powód do zadowolenia mają beneficjenci programu MDM szukający mieszkania w Poznaniu. Od początku kwietnia limit ceny za metr kwadratowy lokalu wynosi 5907 zł, czyli ponad 302 zł więcej niż do tej pory. Przeciętna cena za metr kwadratowy powierzchni w stolicy województwa wielkopolskiego, to około 5 600 zł, zatem istnieje duża szansa na odnalezienie wymarzonego kąta mieszczącego się w odpowiednim limicie. Równie pozytywne zmiany zaszły w gminach sąsiadujących z Poznaniem i na pozostałym terenie województwa wielkopolskiego. W poprzednim kwartale pod Poznaniem można było nabyć mieszkanie do 4639 zł za metr kwadratowy, obecnie limit ten wynosi 5029 zł.

Również w województwie pomorskim obowiązują wysokie limity, dzięki czemu ten region jest w czołówce kraju, jeśli chodzi o wykorzystanie kredytów z dopłatami. Kredytobiorcom jest stosunkowo łatwo znaleźć lokale kwalifikujące się do dofinansowania. W pierwszych dwóch miesiącach działania programu to właśnie w województwie pomorskim i wielkopolskim podpisano najwięcej umów w ramach programu MDM i w najbliższych miesiącach taka sytuacja prawdopodobnie się utrzyma.

Z całą pewnością podwyższenie stopy limitów cenowych wpłynie pozytywnie na rynek kredytów hipotecznych. Wielu ekspertów obawia się jednak negatywnych skutków tych zmian. Wyższy potencjał cenowy programu MDM może skłonić deweloperów do podniesienia cen lokali, które dotąd sprzedawali o wiele taniej Ponadto wyższe dopuszczalne limity mogą doprowadzić do szybszego wyczerpania budżetu środków w programie MDM.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena