Teoretycznie utrata zbędnych kilogramów nie jest wcale zadaniem skomplikowany. Wymaga od nas zmiany nawyków żywieniowych i cierpliwości. W praktyce jednak okazuje się, że bardzo często stosujemy się do zaleceń ekspertów zawodowo zajmujących się odchudzanie, a nie jesteśmy w stanie pozbyć się nawet niedużej nadwagi.

Data dodania: 2014-03-25

Wyświetleń: 1325

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Czy oznacza to, że jesteśmy skazane na niepowodzenie, a szczupła sylwetka nie jest nam pisana? Nie! Znacznie bardziej prawdopodobne jest to, że popełniamy jeden z najbardziej typowych błędów związanych z odchudzaniem. Dlaczego więc nie chudniemy mimo wysiłków podejmowanych w tym zakresie?

O spektakularnych rezultatach odchudzania możemy zapomnieć między innymi wówczas, gdy jedząc mało stronimy jednocześnie od ćwiczeń fizycznych. Nasz organizm potrzebuje ich nie tylko po to, aby spalać tkankę tłuszczową, ale również po to, aby robić to w sposób równomierny, warto więc pamiętać o przynajmniej półgodzinnej aktywności fizycznej. Nie musi być ona zresztą prowadzona codziennie, wystarczą nam bowiem ćwiczenia wykonywane trzy razy w tygodniu. Tu zresztą warto wspomnieć, że nie wszystkie ćwiczenia są jednakowo pożądane z punktu widzenia osób odchudzających się, ze szczególną ostrożnością powinniśmy więc podchodzić do tych, które prowadzą do przyrostu masy mięśniowej.

Co ciekawe, niebezpieczne może być również przyjmowanie bardzo małych porcji. Jedząc mało jesteśmy przekonani, że pomożemy organizmowi w gubieniu zbędnych kilogramów. Tymczasem przyczyniamy się przede wszystkim do tego, że tempo przemiany materii ulega spowolnieniu. Organizm przystosowuje się do małych porcji i wcale nie spala tak dużych ilości tłuszczu, jak moglibyśmy tego oczekiwać.

Innym problemem, z którym mamy do czynienia podczas odchudzania, jest swego rodzaju stagnacja, do której w pewnym momencie zaczyna dążyć nasz organizm. Przez pewien czas dieta i ćwiczenia przynoszą satysfakcjonujące rezultaty, nieoczekiwanie jednak efekty przestają być aż tak spektakularne i to nawet pomimo tego, że konsekwentnie przestrzegamy zaleceń dietetyka. Wynika to przede wszystkim z tego, że nasze organizmy z łatwością dostosowują się do nowych warunków zwalniając metabolizm i chroniąc nasz organizm przed gwałtowną utratą wagi. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak tylko zwiększyć wysiłek fizyczny lub jeszcze bardziej ograniczyć liczbę spożywanych kalorii.

Będąc na diecie często wpadamy też w pułapkę zdrowego jedzenia w sieciach serwujących fast foody. Rzeczywiście, liderzy branży oferują nie tylko hamburgery i udka kurczaka, ale również surówki, pamiętajmy jednak, że nie zawsze są one tak zdrowe, jak się tego spodziewamy. Naszymi wrogami okazują się przy tym przede wszystkim sosy, którymi są polane i które nie są wcale mniej kaloryczne niż te, które trafiają na wierzch kebabu lub zapiekanki.

Odchudzanie to coś więcej niż zmiana nawyków żywieniowych. Bardzo często wymaga od nas przeobrażenia sposobu, w jaki myślimy nie tylko o jedzeniu, ale i o sobie samych. Jego skuteczność wzrasta i wówczas, gdy udaje nam się opanować sztukę rozumienia własnego organizmu. Warto więc do gubienia kilogramów podchodzić w sposób w pełni profesjonalny.

Licencja: Creative Commons
0 Ocena