Zakupy są nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Od zarania dziejów  dokonujemy transakcji kupna i sprzedaży, jednakże ich proces ulega bardzo dynamicznej ewolucji. Dostępność produktów, metody płatności, a także samo miejsce transakcji są to nieodzowne elementy zmian w procesie sprzedaży. 

Data dodania: 2014-02-07

Wyświetleń: 1337

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Pomijając czasy reglamentacji oraz płatności „wymiennej”, robienie zakupów nie przysparza większych problemów. Producenci chcą jak najbardziej ułatwić sam proces dokonania zakupu. Z początkiem XXI wieku bardzo powszechne stały się zakupy on-line. Charakteryzują się one olbrzymią wygodą oraz bardzo często zaoszczędzonymi pieniędzmi. Klient nie wychodząc z domu, przeważnie zakupiony towar miał po dwóch, trzech dniach u siebie w domu.

Obecnie rozwój sfery e-commerce uległ znacznemu rozwojowi. Ilość sklepów internetowych, na przestrzeni dziesięciu lat, powiększyła się piętnastokrotnie. W dzisiejszych czasach klienci mogą dokonywać zakupów w ponad dziesięciu tysiącach e-sklepów. Analitycy uważają, że trend rozwojowy sprawia, że każdego roku liczba sklepów internetowych będzie się zwiększać o około dwadzieścia procent. Dzięki temu w Internecie możemy kupić praktycznie wszystko. Zakup bielizny, mebli ogrodowych czy nawet usług hostingowych to żaden problem. Rozbudowana sieć sklepów pozwala na szybkie odnalezienie interesującego nas produktu. Dodatkowo porównywarki cenowe umożliwiają potencjalnym klientom nabycie towaru w jak najbardziej korzystnej cenie.

Sklep internetowy to nic innego jak sklep stacjonarny z jedną różnicą. Nie pozwala on „spotkać się” z danym towarem „na żywo”. Podczas decyzji zakupowej musimy się sugerować zdjęciami, opiniami innych użytkowników na temat danego produktu bądź poradą uzyskaną od pracownika e-sklepu.

Funkcjonowanie średniej wielkości sklepu internetowego, to wbrew pozorom ciężka praca wielu ludzi. Oprócz obsługi klienta, pracownicy sklepu zajmują się szeregiem innych obowiązków. Między innymi należy do nich dodawanie „wirtualnych produktów” z bogatym opisem  przedmiotu. Opis pojawiający się przy zdjęciu produktu, bardzo często decyduje o zakupie konkretnego towaru. Kolejną ważna czynnością jest współpraca z hurtowniami. Związana jest ściśle ze stanem magazynowym danego e-sklepu. Tysiące produktów, które są dostępne w danym sklepie, tak naprawdę nie znajdują się w firmowym magazynie. W momencie zamówienia „bluzki, skarpetek bądź telefonu” te produkty, zamawiane są dopiero z konkretnej hurtowni.  Dlatego czas realizacji zamówienia bardzo często wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych. Oczywiście duże sklepy internetowe, które gwarantują realizację zamówienia w ciągu dwudziestu czterech godzin posiadają zaplecze magazynowe.

Sklep internetowy to nie tylko praca przy jego obsłudze. Bardzo ważne jest zaplecze techniczne. Pierwszym, a zarazem najważniejszym elementem jest profesjonalny hosting. Jest to swoisty fundament każdego e-sklepu. Odpowiednio dobrany hosting gwarantuje wymaganą przepustowość oraz ilość dodawanych produktów do sklepu. Dlatego przed wyborem hostingu, warto skorzystać z okresu testowego, który jest co raz częściej oferowany swoim klientom. Kolejnym ważnym aspektem jest pozycjonowanie sklepu. Jest to ważne z punktu widzenia wyszukiwarek internetowych, mianowicie miejsca na którym się znajdujemy po wpisaniu konkretnego hasła. Dzięki wysokiej pozycji nasz sklep odwiedza więcej potencjalnych klientów. Oczywiście poza powyższymi czynnościami, pracownicy sklepu zajmują się marketingiem, czyli reklamą e-sklepu w mediach społecznościowych oraz Internecie.

Zakupy w Internecie cieszą się coraz większą popularnością. Spowodowane jest to przede wszystkim obopólną korzyścią. Obie strony zyskują przede wszystkim czas i pieniądze. Jednakże bardzo często zakupy w Internecie wiążą się z lekkomyślnością. Klienci zamawiają towary, które „mogą ale nie muszą” dokładnie spełniać ich wymagań. Polskie prawo gwarantuje, że w każda osoba, która dokona zakupu w Internecie ma prawo zwrotu towaru do 7 dni roboczych bez podania przyczyny. W takich sytuacjach sprzedawcy bardzo często ponoszą koszty związane z zakupem towaru (często unikalnego) oraz przesyłką paczki. Dlatego warto się czasami zastanowić dwa razy, dokładnie zmierzyć swoje gabaryty, żeby każda strona była zadowolona z transakcji. 

Licencja: Creative Commons
0 Ocena