Nowoczesność ma różne oblicza. Dobrze sprawdzają się nowoczesne technologie w budownictwie i to nie tylko przy budowie osiedli, ale także przy budowie domów jednorodzinnych. Nowoczesne projekty domów to nie tylko innowacyjne formy, ale także nowoczesne materiały i koncepcje architektoniczne.

Data dodania: 2013-12-27

Wyświetleń: 1228

Przedrukowań: 0

Głosy dodatnie: 0

Głosy ujemne: 0

WIEDZA

0 Ocena

Licencja: Creative Commons

Klasyka kontra nowoczesność

Nowoczesność ma różne oblicza. Dobrze sprawdzają się nowoczesne technologie w budownictwie, i to nie tylko przy budowie osiedli, ale także przy budowie domów jednorodzinnych. Nowoczesne projekty domów to nie tylko innowacyjne formy, ale także nowoczesne materiały i koncepcje architektoniczne.

Dziś budować można z materiałów tradycyjnych lub nowoczesnych. Wybór oczywiście zależny jest od wielu rozmaitych czynników, których nie będę teraz wymieniał, natomiast to, co w nowatorskich materiałach jest najbardziej niesamowite, to chyba możliwość tworzenia niespotykanych, wręcz niewykonalnych wcześniej form i układów przestrzennych – takie właśnie są nowoczesne projekty domów.

Oczywiście mówi się, że klasyczne piękno jest ponadczasowe, ale przecież z tradycyjnych projektów domów można czerpać inspirację również przy tworzeniu tych bardziej nowoczesnych planów. Dziś można zbudować dom prefabrykowany z gotowych modułów stworzonych z tworzyw sztucznych, a ile niewielka waga, dobre właściwości termoizolacyjne oraz łatwość montażu sprawiają, że tego rodzaju projekty modułowe są wybierane coraz chętniej, mimo wciąż dość wysokiej ceny.

Czy taka nowoczesność ma sens z ekonomicznego punktu widzenia? Obecnie nowoczesne domy to cały czas spory wydatek, natomiast patrzenie na projekty domów jedynie z punktu widzenia ekonomii placu budowy mija się z celem, ponieważ głównie należy się zainteresować kosztami eksploatacji. Ponieważ domy są użytkowane po kilkadziesiąt lat, w tym okresie z pewnością można mówić o opłacalności (lub braku opłacalności) pewnych posunięć projektowych. Nowoczesne domki są projektowane w taki sposób, aby minimalizować straty energii cieplnej i maksymalnie uprościć proces budowy. Rzecz jasna pewne problemy wymagają rozwiązać tradycyjnych, na przykład w przypadku ukośnej działki należy stosować asymetryczne podbudowy fundamentów, ale i tutaj można zastosować metody innowacyjne. Jeśli zaś chodzi o pozostałą część projektu, liczy się przecież nie tylko ekonomia, ale i estetyka. Nowoczesne materiały mogą być obrabiane na wiele sposobów. Pozwala to na naśladownictwo form klasycznych, ale także na tworzenie zupełnie nowych koncepcji architektonicznych i dekoratorskich. Nie ma większych problemów ze stworzeniem wiernej repliki klasycznego kamienia elewacyjnego na powierzchni płyt syntetycznych, natomiast montaż nowoczesnej elewacji zdecydowanie jest prostszy. Opłacalność to pojęcie, które każdy zdefiniuje według własnych kryteriów, ale nowoczesne projekty domów to coś, co zawsze już warto mieć na uwadze.

Licencja: Creative Commons